str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

29 marca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: uprawnienie do emerytury
 
Autor:  Gość portalu: Lech Odpowiedz na list
Data: 2004-02-18 09:19 Odpowiedz cytując
 
Szanowni Państwo,
Poszukując odpowiedzi na proste (wydawało by się) pytania dotyczące I Filaru ze zdziwieniem stwierdzam, że nie mogę ich znaleźć nawet w wyspecjalizowanych serwisach internetowych ani na stronach ZUS. Ponieważ ZUS nie przewiduje pytań przez Internet, a w oddziale terenowym natrafiłem na kolejke +/- 2 godziny czekania do okienka, więc piszę tutaj.

Moja żona - wiek 48, od lat nie pracuje. Przepracowała ok. 11 lat, potem był urlop wychowawczy, po którym udawało się jej zdobyć pracę parę razy ale tylko na krótki okres. Ponieważ ja zarabiałem nieźle, więc powiedziałem jej: nie dręcz się, nie musisz przecież pracować, i tak było przez dłuższy czas.
Ale ta sytuacja się załamała i teraz ja (57) pracuję za marne pieniądze a żona nie może znaleźć pracy i nie wygląda aby ja znalazła.
Sprawa przyszłej emerytury nabiera więc znaczenia.
Żona nie "zapisała się" formalnie do I ani II filaru, w tej sytuacji - o ile wiem - będzie zaszeregowana do I automatycznie. Ale... czy w ogóle będzie miała uprawnienia emerytalne?
Czytałem, że musi mieć przepracowane 20 lat. To staje się nierealne.
Z drugiej strony, przez te ok. 12 lat płaciła składki ZUS, w tym emerytalne. Czy jak ktoś nie przepracuje 20 lat, to wszystkie te składki przepadają? Czy to w ogóle możliwe?
Na www.pracuj.pl w dziale I Filar, pod tytułem Główne założenia [reformy emerytalnej]
znajduję następujące stwierdzenia:
...
-zniesienie tzw. lat nie składkowych (z wyjątkiem urlopu wychowawczego, macierzyńskiego i zasadniczej służby wojskowej)
-zniesienie (poza prawem do minimalnej emerytury) wymogu wypracowania określonej liczby lat.
Czy to drugie stwierdzenie oznacza że tak nie jest?
Ja i żona jesteśmy w I filarze. Jak będą obliczane nasze emerytury? Ściślej: moja - bez kapitału początkowego (nigdzie nie znajduję o tym informacji) i żony - z jakimś kapitałem początkowym?
Kiedy ten kapitał będzie policzony dla żony i co musi ona zrobić by ten kapitał mieć/ wiedzieć o nim?
Do tej pory tym się nie interesowaliśmy (z przyczyn jak wyżej).

Z kolei na podstronie ZUS (http://www.zus.pl/swiadcze/emer005.htm#_odn1) znajduję:

Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
Prawo do emerytury wg nowych zasad:

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do emerytury według nowych zasad niezależnie od faktu przystąpienia lub nieprzystąpienia do jednego z otwartych funduszy emerytalnych. Jedynym warunkiem jest osiągnięcie minimalnego wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.
Prawo do emerytury według nowych zasad nie jest uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego okresu ubezpieczenia (koniec cytatu)

Nie powiem abym to wszystko do końca rozumiał ; czy w przypadku żony jest prawo do emerytury jest czy nie?
Uprzejmie proszę o podpowiedź (jasną - proszę!) lub wskazówkę gdzie ją mogę znaleźć.
Pozdrawiam forumowiczów

Lech
 
  
Wiadomości z aktualnego wątku:
· uprawnienie do emerytury (Gość portalu: Lech, 04-02-18 09:19)
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009