str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

18 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Spolka cywilna z siedziba w mieszkaniu wspolnika, a umowa najmu
 
Autor:  Gość portalu: Pawel Niezbecki Odpowiedz na list
Data: 2004-06-20 10:26 Odpowiedz cytując
 
Zakładam spółkę cywilną, z siedzibą w moim mieszkaniu, którego jestem właścicielem. Abyśmy mogli uzyskać NIP, musimy wg US m.in. przedłożyć umowę najmu pomiędzy spółką cywilną, której jestem wspólnikiem, a mną, jako właścicielem.
Trochę to dla mnie dziwne ze względu na brak osobowości prawnej spółki cywilnej, ale dla świętego spokoju i NIPu, pewnie zawrzemy taką umowę.

Chciałbym się upewnić, czy dobrze rozumiem konsekwencje podatkowe tego posunięcia. O ile dobrze rozumiem to:

- czynsz stanowi koszt spółki (czyli w połowie mój, bo jest nas dwoje
wspólników) i jednocześnie mój przychód jako osoby fizycznej
- w związku z tym obniża dochód do opodatkowania spółki i powiększa mój przychód (o tę samą kwotę, przy stawce podatku 19%)
(czyli wypadkowy skutek podatkowy jest zerowy, następują natomiast
niepotrzebne przepływy pieniężne, z konta spółki na moje prywatne, i z
mojego prywatnego na prywatne konto wspólniczki /bo zwracałbym jej połowę kwoty czynszu zapłaconego przez "spółkę", po pomniejszeniu o należny podatek od moich dochodów z tego tytułu)
- dochodów z najmu nie łączę z dochodami z DG w ramach spółki cywilnej tylko opodatkowuję je na zasadach ogólnych (i na innym formularzu)
- czy w koszty spółki można wliczyć część kosztów eksploatacji wynajmowanego ode mnie mieszkania? - w końcu spółka w wynajmowanym mieszkaniu korzysta z mediów
- jak z podatkiem od nieruchomości? czy można zastrzec w umowie najmu
przeznaczenie części wynajętego lokalu na potrzeby działalności gospodarczej spółki i tylko od tej części płacić podatek po stawkach dla lokali użytkowych? jeśli nie i trzeba go płacić od całości powierzchni - kto go opłaca? spółka czy ja jako właściciel mieszkania? czyj to jest koszt?

czy dobrze to rozumiem i czy muszę jeszcze pamiętać o jakichś konsekwencjach podatkowych lub okolicznych?

Paweł
 
  
Wiadomości z aktualnego wątku:
· Spolka cywilna z siedziba w mieszkaniu wspolnika, a umowa najmu (Gość portalu: Pawel Niezbecki, 04-06-20 10:26)
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009