str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

20 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Przestroga: uważajcie na karty kredytowe kilku banków...
 
Autor:  Gość portalu: Tomek Odpowiedz na list
Data: 2004-07-28 23:04 Odpowiedz cytując
 
Witam wszystkich.

Wielu z nas wybierając kartę kredytową nie patrzy na "drobny" zapis dotyczący procedur zastrzeżenia karty, czy ewentualnych reklamacji, a... potem pozostaje tylko ogołocone konto...

Pragnę Was przestrzec przed praktykami kilku banków...
Sprawdźcie co z tego tyczy się ofert: PekaoS.A. i Millenium...

Na co należy zwrócić uwagę:

1. Procedura w związku z kradzieżą / zagubieniem
Nie życzę nikomu. Kradzież niestety może się zdarzyć i...
właśnie co dalej...

a) od kiedy bank bierze odpowiedzialność
-niektóre banki brały godzinę po zastrzeżeniu!
- w dobrym tonie jest aby bank brał odpowiedzialność pełną od chwili zastrzeżenia + 48h lub 72h przed zastrzeżeniem.

b) Czy są jakieś ograniczenia co do kwoty odpowiedzialności banku w okresie przed zgłoszeniem utraty karty.
- "dobre" banki stosują zapis, że bank ponosi odpowiedzilność powyżej 50zł, czy 200zł
- "kiepskie" banki mają zapis odwrotny mówiący do ilu złotych!!!

Dlaczego to drugie rozwiązanie jest złe nie muszę nikogo przekonywać...
Co gorsza w przypadku kradzieży karty wypukłej można nią dokonywać transakcje nieautoryzowane, czyli mimo limitu powiedzmy 1000zł ktoś może obciążyć nasze konto kwotą wielokrotnie przekraczającą tą wartość! Transakcje spływają bowiem do centrum autoryzacji później i... nagle okazuje się, że nasz limit został przekroczony 2x, 5x, a może i 10x....

c) dodatkowe formalności - czyli jak utrudnić życie klientowi i wymigać się od odpowiedzialności...
- Niestety wyżej wymienione banki stosują tę praktykę... Chodzi mi o karty: American Express i Visa Miles&More (innych nie sprawdzałem). Więcej szczegółów:
Jeśli karta zostanie skradziona, to dzwonię i zastrzegam, i śpię już dalej spokojnie. Ale czy aby na pewno?
Otóż NIE!!!! Wyżej wymienione banki żądają aby klient w ciągu kilku dni (np.3dni) klient potwierdził bądź osobiście (!) w placówce banku, bądź faksem fakt utraty karty, bo jeśli nie zrobi tego to: BANK NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA TRANSAKCJE KARTĄ UTRACONĄ!!!!!!!!
Kuriozum? Ależ tak!
Czy znacie zagraniczne placówki Millenium, lub PekaoSA?
A może wozicie ze sobą przenośny faks?
Dajmy na to, iż w Polsce na kempingu czy w hotelu ktoś Was okradnie... Musicie więc przerwać urlop, konferencję służbową i gonić w poszukiwaniu placówki banku....
Bo.... jak uczy doświadczenie jak udowodnic, iż faks który dajmy na to, że uda się wysłać (i za niego zapłacić nieskradzioną gotówką) dotarł? Moje dokumenty dotyczące rachunku firmowego w PekaoS.A.kiedyś zginęły i nawet mnie obciążono opłatą... ale miałem kopie dyspozycji z potwierdzeniem, więc udało się.
A za granicą? Czy przebywając na kempingu/w lesie, itp. uda się Wam choć wysłać ten nieszczęsny faks? Hmmmm.....

2. Ktoś zeskanował pasek i widzimy na wyciągu dziwne transakcje:
Tu "kiepskie" banki stosują następujące kruczki:
a) od chwili wygenerowania wyciągu wyjątkowo krótki czas na reklamację (np. 10 dni).
Zważywszy, iż list idzie czasem i 7 dni wiele czasu nie ma...
Gorzej jak przebywamy w tym czasie poza miejscem korespondencyjnym...
b) Forma reklamacji podobnie jak 1c, ale czasem jeszcze gorzej: pismo należy złożyć osobiście (!) złożone w placówce banku.
c) Najpierw zapłać wszystko a po rozpotrzeniu Ci oddamy. Nic dodać, nic ująć.

Nie bójmy się kart, a tylko banki naciągające klienta omijajmy dużym łukiem.
 
  
Wiadomości z aktualnego wątku:
· Przestroga: uważajcie na karty kredytowe kilku banków... (Gość portalu: Tomek, 04-07-28 23:04)
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009