str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

19 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Ulga od podatku spadkowego i 6 m-cy na nabycie
 
Autor:  Gość portalu: Artur Odpowiedz na list
Data: 2005-02-11 09:29 Odpowiedz cytując
 
Witam,

Mam następujacy problem:
Chce sprzedac mieszkanie spadkowe przed uplywem 5ciu lat i kupic mieszkanie od dewelopera. Aby uniknac placenia podatku od spadku, od momentu sprzedazy mam 6 m-cy na nabycie tego mieszkania. Co oznacza owo "nabycie", interpretacje sa dosc rozbiezne... Jeden z urzedow skarbowych wyjasnil, iz nabycie oznacza przeniesienie wlasnosci. Z kolei dzwonilem i rozmawialem z doradca podatkowym i finansowym, ktorz stwierdzili, iz wystarczajacym jest zawarcie przyrzeczenia sprzedazy w formie aktu notarialnego i wydatkowanie calej kwoty uzyskanej ze sprzedazy mieszkania spadkowego na poczet nowego. Skorzystalem oczywiscie z ordynacji podatkowej i czekam na odpowiedz US. Ewentualnie na jakie przepisy (Pismo PB2/MK - 033 - 02 - 4/02 ??) czy orzecznictwa moge sie powolac, jezeli rzeczywiscie wystarczajace jest wydatkowanie w ciagu 6 m-cy a nie przeniesienie wlasnosci?
W zwiaku z tym, iz jest to mieszkanie kupowane u dewelopera, bede musial wziac kredyt hipoteczny przed sprzedaza mieszkania spadkowego. Czy jezeli po sprzedazy przeznacze czesc uzyskanej kwoty na splate kredytu to mozna uznac, iz bylo to wydatkowanie na zaspokojenie wlasnych potrzeb mieszkaniowych? Czy aktualne jest i w tym przypadku znajduje zastosowanie Pismo PB2/MK - 033 - 02 - 4/02, w mysl ktorego:

"Nie ma rowniez przeszkod do stosowania omawianego zwolnienia, jezeli podatnik otrzymane pieniadze ze sprzedazy nieruchomosci (...), wydatkuje na splate kredytu lub pozyczki zaciagnietych na cele mieszkaniowe, w tym rowniez przed uzyskaniem przychodow"

z gory dziekuje za wszelkie wskazowki

pozdrawiam

Artur
 
  
Wiadomości z aktualnego wątku:
· Ulga od podatku spadkowego i 6 m-cy na nabycie (Gość portalu: Artur, 05-02-11 09:29)
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009