str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

19 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Niskie odsetki ZUS za nieterminowy transfer do OFE
 
Autor:  Gość portalu: gonzo Odpowiedz na list
Data: 2006-05-19 12:01 Odpowiedz cytując
 
Po analizie stwierdziłem, że brak terminowego transferu składek z ZUS do OFE powoduje straty członka funduszu. Do roku 2002 włącznie odsetki za nieterminowe przekazywanie składek naliczano według taryfy odsetek ustawowych, były one zbieżne do wysokości zysków wypracowywanych przez OFE. Od 2003 odsetki są naliczane przez ZUS według odsetek ogłaszanych przez Prezesa ZUS.
Najlepszym przykładem na zaniżone moim zdaniem oprocentowanie nieterminowych przelewów jest fakt, że w I kwartale 2006 roku odsetki te kształtowały się na poziomie 4,30% gdy mój OFE w analogicznym okresie wypracował zysk 21,66%. Obie wartości są podane w stosunku rocznym.
Oto przykład mojej składki za miesiąc sierpień 2004 której transfer do OFE nastąpił dopiero 28.04.2006.
Wysokość składki 216,37 zł
Wartość jednostki rozrachunkowej OFE w dniu wymagalności 19,26 zł
Wartość jednostki rozrachunkowej OFE w dniu transferu 25,22 zł
Wysokość odsetek ZUS 17,14 zł minus 7% opłaty pobieranej przez OFE = 15,94 zł
Zysk OFE gdyby składka została przekazana terminowo:
216,37 zł minus 7% opłaty pobieranej przez OFE =201,22 zł dzielone przez wartość jednostki rozrachunkowej OFE w dniu wymagalności 19,26 zł razy wartość jednostki rozrachunkowej OFE w dniu transferu 25,22 zł = 263,55 zł minus 201,22 zł daje zysk 62,33 zł.
Zysk OFE minus odsetki ZUS to 43,07 zł kwota ta jest moją stratą z winy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu nieterminowego transferu składek do OFE.
Nawiasem mówiąc składek które jeszcze nie zostały przelane z winy ZUS mam kilkanaście. A w odpowiedzi z ZUS na monit w tej sprawie przeczytałem, że : cytuję "Brakujące składki będą uregulowane w terminie późniejszym, za co uprzejmie przepraszamy. Na dzień dzisiejszy nie możemy jednak podać konkretnego terminu, od którego zaległe składki będą przekazywane.Informujemy dodatkowo, iż chwilowy brak składek na Pana koncie w OFE nie wpłynie negatywnie na Pana uprawnienia do przyszłych świadczeń z ubezpieczenia"
W moim przypadku różnica między naliczonymi odsetkami przez ZUS gdyby transfer zalełgości nastapił w maju 2006, a zyskiem OFE (zakładając terminowy przelew z ZUS) to ponad 2 500 zł. Idąc dalej te pieniądze (których nie ma na moim koncie) zakładając dotychczasowy zysk OFE z ostatnich 7 lat, zostałyby pomnożone przez OFE do wartości około 13 500 zł. Jednym słowem strata około 63 zł na wypłacanej emeryturze.
Myślę, że osób z podobnymi problemami z ZUS jest sporo.
 
  
Wiadomości z aktualnego wątku:
· Niskie odsetki ZUS za nieterminowy transfer do OFE (Gość portalu: gonzo, 06-05-19 12:01)
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009