str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

27 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Podatek od darowizny extra skomplikowane
 
Autor:  Gość portalu: Przemek Odpowiedz na list
Data: 2003-07-01 09:36 Odpowiedz cytując
 
Zacznijmy od początku: jestem właścicielem darowanej od moich rodziców działki budowlanej pustej (4 lata temu) na której rozpoczęłem i trwa budowa domu jednorodzinnego - jestem jedynym właścicielem. Moja żona (od 1.03.2003) dostała 3 lata temu w akcie darowizy mieszkanie 53 m2 i sprzedajemy je dziś (w lipcu). Wcześniej nie był płacony podatek od darowizny. Czyli czeka nas do zapłaty 10% sumy sprzedaży na umowie.
Moje pytanie do fachowców:
1) czy w momencie gdy dopiszę (po dacie sprzedaży) żonę do księgi wieczystej mojej działki budowlanej (darowanej) - rozszeżenie wspólnoty majątkowej - i dostanę wyciąg z księgi z 2 właścicielami i wystąpie powtórnie o pozwolenie na budowę ale na 2 właściecieli to będzie równoważne z możliwością uzyskania zwolnienia z płacenia 10% podatku od darowizny żony
2) czy nie koliduje to z darowizną od moich rodziców działki budowlanej
3) czy zwolnienie będzie dotyczyć całej sumy czy jedynie sumy wydanej - posiadanych rachunków po sprzedaży
4) czy rachunki ewentualnie jeżeli pytanie 3)=tak są ważne z 6 miesiecy czy 2 lat
5) czy rachunki mogą być na mnie czy na żonę muszą - żona nie pracuje a więc się nie rozlicza a ewentualnie razem się będziemy rozliczać od 1.01.2005 ze względu na ślub 1.03.2003.
Z góry dziekuję i proszę o info osoby które wiedzą na 100% z doświadczenia lub prawników a nie że się im wydaje że tak jest.
przemekk@demos.pl
 
 
Wiadomości z aktualnego wątku:
· Podatek od darowizny extra skomplikowane (Gość portalu: Przemek, 03-07-01 09:36)
 
· Odp: Podatek od darowizny extra skomplikowane (Gość portalu: , 03-10-22 21:27)
· Odp: Podatek od darowizny extra skomplikowane (Gość portalu: , 03-11-11 22:40)
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009