str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

5 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: ulga budowlana - do kiedy mozna z niej korzystac?
 
Ulga budowlana do kiedy mozna z niej korzystac?
Autor:  Gość portalu: tomek Odpowiedz na list
Data: 02-01-21 18:44 Odpowiedz cytując
Mam pytania
Jest dla mnie jasne od którego momentu obowiązuje ulga budowlana, ale nigdzie nie mogę znależć odpowiedzi na pytanie do kiedy mozna z niej korzystac tzn. :
- czy jezeli dokona sie czesciowego odbioru budynku tzn. zamieszka sie (zamelduje sie) w budynku ciagle jeszcze wykanczanym po uzyskaniu stosownego pozwolenia na uzytkowanie to czy wydatki na dalsze wykanczanie mozna odliczac w ramach ulgi budowlanej?
A drugie czy malzonkowie chcacy sie razem rozliczac musza miec ten sam adres zamieszkania?
Czy ktos to wie?
 
Odp: Ulga budowlana do kiedy mozna z niej korzystac?
Autor:  Gość portalu: albert Odpowiedz na list
Data: 02-01-22 11:25 Odpowiedz cytując
------ Wiadomość oryginalna -------
Mam pytania
<BR>Jest dla mnie jasne od którego momentu obowiązuje ulga budowlana, ale nigdzie nie mogę znależć odpowiedzi na pytanie do kiedy mozna z niej korzystac tzn. :
<BR>- czy jezeli dokona sie czesciowego odbioru budynku tzn. zamieszka sie (zamelduje sie) w budynku ciagle jeszcze wykanczanym po uzyskaniu stosownego pozwolenia na uzytkowanie to czy wydatki na dalsze wykanczanie mozna odliczac w ramach ulgi budowlanej?
w takiej sytuacji, o jakiej piszesz-razcej nie. jezeli juz sie zameldujesz (w ustawie jest chyba napisane, ze "zasiedlisz" mieszkanie), to wydatki "na wykonczenie" powinienes wrzucic do ulgi remontowej.
<BR>A drugie czy malzonkowie chcacy sie razem rozliczac musza miec ten sam adres zamieszkania?
nie nie ma takiej potrzeby wystarczy wybrac US jednego z nich.
<BR>Czy ktos to wie?
 
Odp: Odp: Ulga budowlana do kiedy mozna z niej korzystac?
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-13 23:05 Odpowiedz cytując
> w takiej sytuacji, o jakiej piszesz-razcej nie. jezeli juz sie zameldujesz (w ustawie jest chyba napisane, ze "zasiedlisz" mieszkanie), to wydatki "na wykonczenie" powinienes wrzucic do ulgi remontowej.

Pomyliłeś ulgi podatkowe.
Odp: Ulga budowlana do kiedy mozna z niej korzystac?
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-01-25 09:20 Odpowiedz cytując
Odpowiedając na drudie pytanie, małżonkowie rozliczający się wspólnie nie muszą posiadać identycznego miejsca zamieszkania. Aby wspólnie się rozliczać muszą natomiast pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, muszą być objęci wspólnością majątkową i muszą złożyć wspólne zeznanie w urzędzie skarbowym właściwym dla jednego z małżonków
Odnośnie drugiego pytania jeżeli chodzi ci o starą ulgę budowlaną tzw."dużą ulgę budowlaną" do odliczeń jesteś uprawniony gdy poniosłeś jakiekolwiek wydatki na ustawowo określone cele budowlane tj. już sam zakup gruntu i np. wybudowanie fundamentów uprawnia Cię do skorzystania z ulgi
Oczywiście musisz pamietać, że duża ulga budowlana została zlikwidowana i masz prawo tylko do kontynuacji tj musiałeś coś wydać przed 01 01 2002 r.
Odp: Ulga budowlana do kiedy mozna z niej korzystac?
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-01-25 09:21 Odpowiedz cytując
Odpowiedając na drudie pytanie, małżonkowie rozliczający się wspólnie nie muszą posiadać identycznego miejsca zamieszkania. Aby wspólnie się rozliczać muszą natomiast pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, muszą być objęci wspólnością majątkową i muszą złożyć wspólne zeznanie w urzędzie skarbowym właściwym dla jednego z małżonków
Odnośnie drugiego pytania jeżeli chodzi ci o starą ulgę budowlaną tzw."dużą ulgę budowlaną" do odliczeń jesteś uprawniony gdy poniosłeś jakiekolwiek wydatki na ustawowo określone cele budowlane tj. już sam zakup gruntu i np. wybudowanie fundamentów uprawnia Cię do skorzystania z ulgi
Oczywiście musisz pamietać, że duża ulga budowlana została zlikwidowana i masz prawo tylko do kontynuacji tj musiałeś coś wydać przed 01 01 2002 r.
 
Odp: Odp: Ulga budowlana do kiedy mozna z niej korzystac?
Autor:  Gość portalu: gość portalu Odpowiedz na list
Data: 02-09-13 18:08 Odpowiedz cytując
Niedawno-[czerwiec,lipiec] na żółtych stronach ,,Rzeczpospolitej´´
czytałem że częściwy odbiór budynku i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nie jest przeskodą w korzystaniu w dalszym ciągu z dużej ulgi budowlanej.
 
Odp: Odp: Odp: Ulga budowlana do kiedy mozna z niej korzystac?
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-13 18:42 Odpowiedz cytując
> Niedawno-[czerwiec,lipiec] na żółtych stronach ,,Rzeczpospolitej´´
> czytałem że częściwy odbiór budynku i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nie jest przeskodą w korzystaniu w dalszym ciągu z dużej ulgi budowlanej.

Dobrze czytałeś.
Odp: Ulga budowlana do kiedy mozna z niej korzystac?
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-13 18:40 Odpowiedz cytując
Zakładam, że nabyłeś prawo do ulgi przed 1.01.2002 r,.

> nigdzie nie mogę znależć odpowiedzi na pytanie do kiedy mozna z niej korzystac tzn. :

Do dnia "zasiedzenia" (nie mylić z odbiorem i zameldowaniem).

> - czy jezeli dokona sie czesciowego odbioru budynku tzn. zamieszka sie (zamelduje sie) w budynku ciagle jeszcze wykanczanym po uzyskaniu stosownego pozwolenia na uzytkowanie to czy wydatki na dalsze wykanczanie mozna odliczac w ramach ulgi budowlanej?

Tak.

> A drugie czy malzonkowie chcacy sie razem rozliczac musza miec ten sam adres zamieszkania?

Nie &#8211; art. 6 ust. 2, ust. 3 i ust. 8 ustawy pdof.
Istotne jest jedynie:
1. Wspólność majątkowa.
2. Pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok.
3. Wspólny wniosek (podpisy na zeznaniu)
4. Nie uzyskanie dochodu (przychodu) opodatkowanego ryczałtem.
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009