str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

5 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Nowy raport NIK - kobiety 37%, mężczyźni 63%
 
Dlaczego tylko 37%?
Autor:  Gość portalu: Kinga Odpowiedz na list
Data: 02-02-16 12:09 Odpowiedz cytując
Dlaczego kobiety dostaną tylko 37% ostatniej płacy, a mężczyźni 63%. Przecież te 5 lat, które różnią czas przejścia na emeryturę kobiety i mężczyzn to może 15% okresu składkowego - a nie 50%!
Poza tym czemu mówi się o "ostatniej płacy"? Czy to na jej podstawie będzie wyliczana emerytura? Dotąd wydawało mi się, że powinna ona zależeć od sumy "uskładanych" na koncie funduszu pieniędzy?
Będę wdzięczna za słówko wyjaśnienia.
 
Odp: Dlaczego tylko 37%?
Autor:  Gość portalu: Jurek Odpowiedz na list
Data: 02-02-18 12:28 Odpowiedz cytując
Droga Kingo,

Wysokość emerytury oblicza się, biorąc pod uwagękilka czynników: w tym m.in. wysokość zarobków, długość pracy (bo to wpływa na wielkość kwoty do obliczenia emerytury), ale także długość życia, jaka pozostaje od momentu przejścia na emeryturę - statystycznie oczywiście. Mężczyzna żyje statysytcznie w Polsce ok. 10 lat krócej niż kobieta. Powiedzmy, że mężczyzna 70 a kobieta 80 lat (to nie są dane prawdziwe bo ich nie znam, ale przykładowe). Męższyzna po przejściu na eeryturę przeżyje jeszcze statystycznie tylko 5 (!) lat (70 - 65), a kobieta aż 20 (!) lat (80 - 60) - czyli 4 razy dłużej. Tego się nie oblicza tak wprost, ale długość życia ma oczywisty wpływ - mężczyźnie jego pula rozkłada się na 5 lat a kobiecie na 20.

Jurek
 
Poszkodowane kobiety
Autor:  Gość portalu: Jacek Odpowiedz na list
Data: 02-02-20 17:30 Odpowiedz cytując
Dodatkowo kobiety od 2 - 5 lat maja pochłonięte przez urlop wychowawczy, a oprócz tego najczęściej mniej zarabiają.
Dlatego tez powinny o siebie zadbać i mieć lepszy program oszczędnościowy niz mężczyzna (który powinien mieć dodatkowo ochrone na wypadek smierci). Nigdy nie pakuj sie w ubezpieczenia na życie bo szkoda pieniędzy na ewentualną wypłate za Twoją śmierć. Dobry program oszczędnościowy to trudna sprawa ale niektóre towatrzystwa ubezpieczeniowe (np. Skandia, Senior Amplico) mają je dobrze skonstruowane, oraz fundusze inwestycyjne.
 
Program oszczednosciowy
Autor:  Gość portalu: ferdek Odpowiedz na list
Data: 02-02-21 13:25 Odpowiedz cytując
> Dobry program oszczędnościowy to trudna sprawa ale niektóre >towatrzystwa ubezpieczeniowe (np. Skandia, Senior Amplico) mają je >dobrze skonstruowane, oraz fundusze inwestycyjne.

Dobry program oszczednosiowy to inwestowanie w siebie ! Ciagla nauka i szukanie coraz lepszej pracy. O odkladanie nie bedziesz sie juz musial martwic bo nawet jakbys chcial to i tak nie wydasz wszystkiego co zarobisz jak bedziesz zarabial odpowiednio duzo. I do tego trzeba dazyc, a nie powierzac kase "fachowcom", ktorzy nawet indeksu gieldowego nia potrafia pobic.
 
Odp: Program oszczednosciowy
Autor:  Gość portalu: Edek Odpowiedz na list
Data: 02-02-21 14:50 Odpowiedz cytując
Aleś Ferdek przesadził!!!
Polacy wydają tyle pieniędzy ile mają!!! (Poza niewielkimi wyjątkami)
JEŚLI WYSTARCZY CI TWOJA PENSJA NA UTRZYMANIE, TO 90% TEŻ CI WYSTARCZY! ZA TE 10%, choćby zarządzający byli kiepscy uzbierałaby ci sie pokaźna emerytura, gdybyś oczywiście odrobinkę pomyślał o tym. ALE NIE JAK BĘDZIESZ MIAŁ 60 LAT!!!
 
Odp: Odp: Program oszczednosciowy
Autor:  Gość portalu: ferdek Odpowiedz na list
Data: 02-02-25 11:57 Odpowiedz cytując
Owszem, wystarczy mi 90%. Wystarczy mi tez 90% z tych 90% itd. Tylko ze nie o to chodzi.
Posluzylem sie porownaniem wlasnej osoby z firma, w ktora sie inwestuje i pociagne to dalej.
Dobra spolka nie wyplaca od pierwszego roku dywidend akcjonariuszom. Sami akcjonariusze by tego nie chcieli liczac na wieksze zyski w przyszlosci, osiagane dzieki inwestowaniu terazniejszych profitow.
Podobnie widze sprawe zabezpieczania wlasnej emerytury. Zainwestuj to co teraz zarobiszw siebie, a w przyszlosci zarobisz wiecej i z tego bedziesz oszczedzal! Tak bedzie szybciej i przyjemniej.
Problemem pozostaje jednak moment rozpoczecia "wyplacania dywidend". Mozna go latwo przegapic i klops...
Jeszcze nad tym pracuje ;-)))
Jak cos wymysle to dam znac.
Odp: Program oszczednosciowy
Autor:  Gość portalu: Jacek Odpowiedz na list
Data: 02-02-22 16:46 Odpowiedz cytując
Toś mi przywalił. W pierwszej części zgadzam sie z tobą - jak ktoś może i wie jak to należy inwestować w siebie. Jednak w drugiej części wypowiedzi ze jak będziesz zarabial 15 000 zł a wydawał 5 000 zł to sam więcej zarobisz niż Ci fachowcy we funduszach. A jakie instrumenty chcesz do tego uzyć? Bank czy skarpetę?
Powiedz mi dlaczego nawet w "legendarnych Stanach Am. Pn." ludzie w wiekszości inwestuja w fundusze inwestycyjne. Albo w konsumpcję i wtedy zamiast tworzyc zabezpieczenia finansowe to owoce ich pracy zabierają banki.
 
Odp: Program oszczednosciowy
Autor:  Gość portalu: ferdek Odpowiedz na list
Data: 02-02-25 11:49 Odpowiedz cytując
>jak będziesz zarabial 15 000 zł a wydawał 5 000 zł to sam więcej >zarobisz niż Ci fachowcy we funduszach. A jakie instrumenty chcesz >do tego uzyć? Bank czy skarpetę?

Instrumentem tym bedzie moja doinwestowana glowa. Pelna wiedzy i pomyslow. Chyba zdajesz sobie sprawe, ze tylko wlasny biznes pozwoli ci zostac bogatym? A sam talent do tego nie wystarczy, trzeba miec jeszcze spora wiedze.

> Powiedz mi dlaczego nawet w "legendarnych Stanach Am. Pn." ludzie w wiekszości inwestuja w fundusze inwestycyjne. Albo w konsumpcję i wtedy zamiast tworzyc zabezpieczenia finansowe to owoce ich pracy zabierają banki.

Wiekszosc mnie nie interesuje. Spytaj lepiej co robi z pieniedzmi najbogatsza mniejszosc. Gates ma fuuure kasy w swojej firmie i chyba wie co robi.

Odp: Poszkodowane kobiety
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 03-04-17 16:56 Odpowiedz cytując
------ Wiadomość oryginalna -------
Autor: Gość portalu: Jacek
Data: 2002-02-20 17:30

> Dodatkowo kobiety od 2 - 5 lat maja pochłonięte przez urlop wychowawczy, a oprócz tego najczęściej mniej zarabiają.
> Dlatego tez powinny o siebie zadbać i mieć lepszy program oszczędnościowy niz mężczyzna (który powinien mieć dodatkowo ochrone na wypadek smierci). Nigdy nie pakuj sie w ubezpieczenia na życie bo szkoda pieniędzy na ewentualną wypłate za Twoją śmierć. Dobry program oszczędnościowy to trudna sprawa ale niektóre towatrzystwa ubezpieczeniowe (np. Skandia, Senior Amplico) mają je dobrze skonstruowane, oraz fundusze inwestycyjne.
Odp: Odp: Dlaczego tylko 37%?
Autor:  Gość portalu: Kinga Odpowiedz na list
Data: 02-02-26 11:01 Odpowiedz cytując
Tak sobie pomyślałam - czy wobec tego palacze nie powinni również otrzymywać wyższej emerytury? Wg wszelkich badań przeciętnie żyja krócej od niepalących. Albo np. ciężko chorzy.
Wg jest to jawna dyskryminacja.
Odp: Dlaczego tylko 37%?
Autor:  Gość portalu: k Odpowiedz na list
Data: 03-09-05 14:19 Odpowiedz cytując
Okres pracy to jeden przyczynek. Drugi - to okres jaki średnio przeżywa kobieta po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pieniądze muszą jej wystarczyć na 22 lata (mężczyźnie "tylko" na 12 lat). Każdy kij ma dwa końce. Albo żyjesz dłużej i biedniej albo krócej i dostatniej.
Osobiście (jestem mężczyzną) wolę żyć długo, nawet bardzo długo. Jeżeli tylko zdrowie dopisze to sam jestem w stanie zadbać o swoją emeryturę (długo razy mało = krótko razy duzo). Pocieszające, że Państwo nie zabierze nam więcej niż może. A może (jeśli może) niewiele. Krzywa Lafera. Poza tym w szarej sferze wytwarza się ok. 34% PKB. Osobiście jestem zwolennikiem monarchii.
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009