str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

19 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Odwrotne obciążenie jak zaksięgować w KPiR i rejestrze VAt
Autor:  Gość portalu: Rifu Odpowiedz na list
Data: 13-11-24 12:36 Odpowiedz cytując
Witam
Prowadzę księgowość wykorzystując program Mała Firma.
Dokonujemy zakupów podlegających odwrotnemu obciążeniu (stal).
Jak prawidłowo zaksięgowac taka fakturę w KPiR oraz Rejestrze zakupów VAt. Mam zaktualizowaną wersję 2.5.0.87 wraz z obsługą faktury wewnętrznej ale jak fizycznie dokonać księgowania takiej faktury.
Mam f-rę np. na 2000 zł ( netto=brutto). Jaka stawke Vat wybrać przy ksiegowaniu wydatku? Jak rozliczyć Vat nalezny i naliczony? jak dokonać zapisów w Rejestrze zakupów Vat?
Proszę o wsparcie?
RIFU
 
Odp: Odwrotne obciążenie jak zaksięgować w KPiR i rejestrze VAt
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 14-04-22 08:04 Odpowiedz cytując
------ Wiadomość oryginalna -------
Autor: Gość portalu: Rifu
Data: 2013-11-24 12:36

> Witam
> Prowadzę księgowość wykorzystując program Mała Firma.
> Dokonujemy zakupów podlegających odwrotnemu obciążeniu (stal).
> Jak prawidłowo zaksięgowac taka fakturę w KPiR oraz Rejestrze zakupów VAt. Mam zaktualizowaną wersję 2.5.0.87 wraz z obsługą faktury wewnętrznej ale jak fizycznie dokonać księgowania takiej faktury.
> Mam f-rę np. na 2000 zł ( netto=brutto). Jaka stawke Vat wybrać przy ksiegowaniu wydatku? Jak rozliczyć Vat nalezny i naliczony? jak dokonać zapisów w Rejestrze zakupów Vat?
> Proszę o wsparcie?
> RIFU
 
Odp: Odp: Odwrotne obciążenie jak zaksięgować w KPiR i rejestrze VAt
Autor:  Gość portalu: Elfin Odpowiedz na list
Data: 14-04-22 16:43 Odpowiedz cytując
Poniżej krótka instrukcja:

Zakup odwrotne obciążenie - rozliczenie w MF (od v.2.5.0)
=========================================================
W przypadku zakupu z odwrotnym obciążeniem (np. złomu i stali – pełny katalog towarów znajduje się w załączniku nr 11 do ustawy o VAT) podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca – zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7) ustawy o VAT.

Aby rozliczyć transakcję zakupu z odwrotnym obciążeniem w Małej Firmie (od wersji 2.5.0) należy utworzyć nowy ´Wydatek - Faktura VAT´, a następnie:
- wprowadzić wymagane dane i zaznaczyć check ´Faktura wewn.´
- nadać numer fakturze wewnętrznej - inny niż tej od kontrahenta (odrębna numeracja dla faktur wewnętrznych)
- kwota netto powinna być równa kwocie nabycia z faktury zakupu, do tej kwoty należy doliczyć VAT według obowiązującej stawki
- wybrać rodzaj transakcji ´krajowa - odwrotne obciążenie´ i zatwierdzić wpis.

Podczas generowania deklaracji VAT-7/VAT-7K transakcja zakupu z odwrotnym obciążeniem zostanie ujęta w poz. 31 i 32 deklaracji po stronie podatku należnego oraz, gdy zakup służy działalności opodatkowanej, w poz. 41 i 42 dla podatku naliczonego.
 
Odp: Odp: Odp: Odwrotne obciążenie jak zaksięgować w KPiR i rejestrze VAt
Autor:  Gość portalu: Marcelina Odpowiedz na list
Data: 18-12-16 17:50 Odpowiedz cytując
witam,

jeśli faktura zakupowa posiada zarówno pozycje z vat 23% jak i odwrotne obciążenie to należy tę fakturę rozliczyć tak jak w powyższej instrukcji? A może zaksięgować ją w rejestrze dwa razy, raz z pozycjami z vat 23% a osobno z pozycjami o.o.?
Proszę o pomoc
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009