str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

5 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Darowizna
Autor:  Gość portalu: Papa Odpowiedz na list
Data: 02-09-06 14:20 Odpowiedz cytując
Czy mógłbym sie dowiedziec jak wyglada na styku z US sprawa przedstawienia przeze mnie sprawozdania dot. przekazanych darowizn.
Dostałem na ta okoliczność wezwanie z US. Rzecz dotyczy rozliczenia podatkowego za rok 2000.
 
Odp: Darowizna
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-06 17:30 Odpowiedz cytując
Zgodnie z art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zmianami):
"Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. W odniesieniu do darowizn na inne cele mają zastosowanie ogólne przepisy podatkowe.".
W przepisach dotyczących innych kościołów jest dokładnie taki sam zapis.
Odp: Darowizna
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-06 17:32 Odpowiedz cytując
C.d. odpowiedzi.

Pismo MF z dnia 31.12.2001 r. nr PB5/KD-033-186-2393/01
W związku z sygnalizowanymi przez organy podatkowe wątpliwościami dotyczącymi odliczania od podstawy obliczenia podatku darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśniam:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b) i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) darowizny na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, z tym że łączna kwota odliczeń z tytułu darowizn na wszystkie cele określone w ustawie nie może przekroczyć 15% dochodu.
Odp: Darowizna
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-06 17:33 Odpowiedz cytując
C.d. odpowiedzi:
Z analizy powyższych regulacji wynika, iż przepisy ustaw o stosunku Państwa do Kościoła - w części dotyczącej darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne - stanowią przepisy szczególne w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakres bowiem pojęciowy powołanego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez wszelkie jednostki wykonujące taką działalność, natomiast regulacje zawarte w ustawach o stosunku Państwa do Kościoła odnoszą się jedynie do darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne. Oznacza to, iż darowizny przekazane na powyższe cele przez osoby fizyczne są w całości wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym osób fizycznych.
Odp: Darowizna
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-06 17:36 Odpowiedz cytując
C.d. odpowiedzi:
Jednakże należy pamiętać, iż koniecznym warunkiem wyłączenia darowizny z podstawy opodatkowania jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek, tj. pokwitowania odbioru darowizny i sprawozdania dotyczącego jej przeznaczenia.
Z chwilą dokonywania odliczeń podatnik musi dysponować jedynie pokwitowaniem odbioru darowizny, natomiast sprawozdaniem dotyczącym jej przeznaczenia, przedstawianym przez kościelną osobę prawną - najpóźniej po upływie dwóch lat od dnia przekazania darowizny.
Odp: Darowizna
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-06 17:36 Odpowiedz cytując
C.d. odpowiedzi:
Zatem po upływie tego okresu organ podatkowy powinien zbadać, czy podatnicy, którzy uprzednio skorzystali z przedmiotowych odliczeń, dysponują stosownym sprawozdaniem. W przypadku braku sprawozdania o przeznaczeniu darowizny należy uznać, iż nie została wypełniona dyspozycja zawarta w przepisie danej ustawy o stosunku Państwa do Kościoła, a tym samym podatnik nie nabył prawa do odliczenia od dochodu darowizny w części przekraczającej limit określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc w takim przypadku będą miały zastosowanie ogólne, powołane wyżej, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące odliczania darowizn, które ograniczają wysokość odliczenia z tego tytułu do wysokości 10% dochodu.
Odp: Darowizna
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-06 17:37 Odpowiedz cytując
C.d. odpowiedzi:
Wprawdzie w jednym z wyroków NSA (wyrok z dnia 3 sierpnia 2000 r., sygn. akt I S.A./Po 1398/99) orzeczono, że do darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze stosuje się limit określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, to mając na uwadze, że jest to wyrok jednostkowy i odbiegający krańcowo od innych wyroków NSA, nie należy go traktować jako faktyczną podstawę do rozstrzygania przedmiotowych spraw.
Odp: Darowizna
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-06 17:38 Odpowiedz cytując
C.d. odpowiedzi:
Niezależnie od powyższego należy zauważyć, iż w wyniku zmian wprowadzonych ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), wysokość m.in. omawianych darowizn, przekazanych począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. przez osoby fizyczne w formie pieniężnej, podlegających odliczeniu od dochodu podatnika, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Przepis ten odnosi się do darowizn poczynionych począwszy od 2002 r. i dotyczy także darowizn na cele charytatywne kościelnych osób prawnych.
Odp: Darowizna
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-09-06 17:43 Odpowiedz cytując
Na przyszłość pytania wymagające dłuższych odpowiedzi zadawaj na innym forum, gdyż Elfin blokuje możliwość udzielenia pełnej odpowiedzi ograniczając długość wpisów.
Widocznie chcą skutecznie zniechęcić do wypowiadania się na ich forum.
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009