str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

2 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: wydatki związane z dokształcaniem
Autor:  Gość portalu: elgar Odpowiedz na list
Data: 02-12-27 22:35 Odpowiedz cytując
Jak potraktować wydatki "towarzyszące" kursowi związanemu z prowadzoną działalnością? Mam na myśli dojazd, noclegi i wyżywienie - czy uzasadnić je wyjazdem służbowym, doliczyć do kosztów kursu czy też nie ma możliwości rozliczenia jako koszt? A może należy je odliczyć od podatku?

Z góry dziękuję za odpowiedź -
elgar
 
Odp: wydatki związane z dokształcaniem
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-12-28 01:28 Odpowiedz cytując
> Jak potraktować wydatki "towarzyszące" kursowi związanemu z prowadzoną działalnością?

Zgodnie z art. 27a ust. 8 ustawy pdof.

> czy uzasadnić je wyjazdem służbowym,

Nie.

> czy też nie ma możliwości rozliczenia jako koszt?

Nie ma.

> A może należy je odliczyć od podatku?

Jako co??
 
Odp: Odp: wydatki związane z dokształcaniem
Autor:  Gość portalu: elgar Odpowiedz na list
Data: 02-12-29 15:15 Odpowiedz cytując
> > Jak potraktować wydatki "towarzyszące" kursowi związanemu z prowadzoną działalnością?
> Zgodnie z art. 27a ust. 8 ustawy pdof.
>
> > A może należy je odliczyć od podatku?
> Jako co??
Jako "wydatki z tytułu dokształcania". Być może źle interpretuję brzmienie tego zapisu, ale nie wydaje mi się, żeby takie sformułowanie ograniczało możliwość odliczeń do samego kosztu kursu. Koszty dojazdu i noclegu były z nim związane i nie ponosząc ich, nie można byłoby skorzystać z kursu.
Ale być może się mylę?
elgar
 
Odp: Odp: Odp: wydatki związane z dokształcaniem
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-12-29 17:36 Odpowiedz cytując
> Jako "wydatki z tytułu dokształcania".

Wydatki te definiuje art. 27a ust. 8 ustawy pdof i rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zmianą).

> nie wydaje mi się, żeby takie sformułowanie ograniczało możliwość odliczeń do samego kosztu kursu.

Uważam inaczej.
 
Odp: Odp: Odp: Odp: wydatki związane z dokształcaniem
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-12-29 23:33 Odpowiedz cytując
> > Jako "wydatki z tytułu dokształcania".
> Wydatki te definiuje art. 27a ust. 8 ustawy pdof i rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zmianą).
>
> > nie wydaje mi się, żeby takie sformułowanie ograniczało możliwość odliczeń do samego kosztu kursu.
> Uważam inaczej.

Dziękuję za szybką odpowiedź i wskazanie źródeł. Mylić się jak najbardziej mogę, bo upof to nie jest mój chleb powszedni.

Może taka anegdota na koniec: koleżanka prowadząca dg rozliczyła koszt tegoż kursu, noclegów, przejazdów i wyżywienia jako koszt uzyskania przychodu i wpisała w miesięcznej deklaracji dla US (deklarację przyjęto). Za radą swojej księgowej. Ech.

Jeszcze raz dziękuję
elgar
 
Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: wydatki związane z dokształcaniem
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 02-12-30 06:43 Odpowiedz cytując
> deklarację przyjęto.

Przyjęcie deklaracji przez US nie oznacza "akceptacji" danych w niej zawartych.
 
Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: wydatki związane z dokształcaniem
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 03-01-03 08:52 Odpowiedz cytując
> > deklarację przyjęto.
>
> Przyjęcie deklaracji przez US nie oznacza "akceptacji" danych w niej zawartych.

Oczywiście. Zdziwiła mnie jedynie porada księgowej.
elgar
 
Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: wydatki związane z dokształcaniem
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 03-01-03 16:33 Odpowiedz cytując
> Zdziwiła mnie jedynie porada księgowej.

A może to nie było "dokształcanie" tylko wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy pdof)?
Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: wydatki związane z dokształcaniem
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 03-10-28 09:55 Odpowiedz cytując
------ Wiadomość oryginalna -------
Autor: Gość portalu:
Data: 2002-12-29 23:33

> > > Jako "wydatki z tytułu dokształcania".
> > Wydatki te definiuje art. 27a ust. 8 ustawy pdof i rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zmianą).
> >
> > > nie wydaje mi się, żeby takie sformułowanie ograniczało możliwość odliczeń do samego kosztu kursu.
> > Uważam inaczej.
>
> Dziękuję za szybką odpowiedź i wskazanie źródeł. Mylić się jak najbardziej mogę, bo upof to nie jest mój chleb powszedni.
>
> Może taka anegdota na koniec: koleżanka prowadząca dg rozliczyła koszt tegoż kursu, noclegów, przejazdów i wyżywienia jako koszt uzyskania przychodu i wpisała w miesięcznej deklaracji dla US (deklarację przyjęto). Za radą swojej księgowej. Ech.
>
> Jeszcze raz dziękuję
> elgar
Odp: wydatki związane z dokształcaniem
Autor:  Gość portalu: Szwedek Odpowiedz na list
Data: 04-10-21 12:37 Odpowiedz cytując
Najlepiej to sie nie dokształcaj, albo rób to w domu z książek , które bez żadnych problemów możeż znajść w bibliotece lub ewentualnie w księgarni , DEBILU.
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009