str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

5 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Podatek od wynajmu lokalu
Autor:  Gość portalu: MARCIN Odpowiedz na list
Data: 03-01-13 10:15 Odpowiedz cytując
Wynajmuję mieszkanie. Rozliczam się za pomocą deklaracji PIT-5, wpłacając zaliczkę miesięczną na podatek. Usłyszałem oststnio w radiu, iż osoby fizyczne mają od tego roku możliwość płacenia ryczałtu od wynajęcia mieszkania. Chciałbym dowiedzieć się czy jest to prawda, w jakich przypadkach jest to rozliczenie korzystne dla podatnika, czy to prawda, że zdeklarować trzeba się do 20.01.03r. Chciałby wiedzieć również jaka jest to deklaracja (numer) oraz jak wygląda to rozliczenia?
 
Odp: Podatek od wynajmu lokalu
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 03-01-13 13:35 Odpowiedz cytując
> czy jest to prawda,

Tak.

> w jakich przypadkach jest to rozliczenie korzystne dla podatnika,

Według mnie w żadnym przypadku.
1. Przychody do 4.000 euro - stawka 8,5%
2. Przychody powyżej 4.000 euro - stawka 20%.
3. Nie ma kosztów.

> czy to prawda, że zdeklarować trzeba się do 20.01.03r.

Tak.

> Chciałby wiedzieć również jaka jest to deklaracja (numer)

Nie ma deklaracji miesięcznych (zakładam, że nie jesteś VAT-owcem).
Składasz tylko zeznanie roczne PIT-28.

> oraz jak wygląda to rozliczenia?

Co miesiąc wpłacasz zryczałtowany podatek wynikający z ewidencji przychodów.
 
Odp: Podatek od wynajmu lokalu
Autor:  Gość portalu: R. Odpowiedz na list
Data: 03-01-13 20:37 Odpowiedz cytując
A jak w przypadku kiedy wybrałam ryczałt w 2003 r. i jestem VATowcem?
Czy również nie muszę sporządzać miesięcznych deklaracji?
Przyjełem że będę płacić stawkę 8,5%, ale w którymś miesiącu może mi się zdarzyć że przekroczę kwotę 4000 Euro i wtedy płacę różnicę przekroczonej kwoty w wysokości 20%? Czy też od całości osiągniętych w danym miesiącu przychodów stawkę 20%?
 
Odp: Odp: Podatek od wynajmu lokalu
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 03-01-13 20:50 Odpowiedz cytując
> Czy również nie muszę sporządzać miesięcznych deklaracji?

Deklarację VAT musisz składać na zasadaqch ogóólnych - miesiuęcznie lub kwartalnie.

> wtedy płacę różnicę przekroczonej kwoty w wysokości 20%?

Do 4.000 euro - 8,5%, powyżej 4.000 euro - 20% (trudno jest czegoś nie zrozumieć).

> Czy też od całości osiągniętych w danym miesiącu przychodów stawkę 20%?

Jak wyżej.
W zaokrągleniu do 4.000 euro - 8,5% od 4.000,50 euro - 20%
 
a co ze wspólnym rozliczeniem?
Autor:  Gość portalu: blanka Odpowiedz na list
Data: 03-01-17 14:42 Odpowiedz cytując
CZytałam opinię jakiegoś eksperta, że wybór zryczałtowanego opodatkowania z tytułu najmu nie ograniczy możliwości wpólnego opodatkowania z małżonkiem/dzieckiem. Nie mogę jednak znaleźć podstawy prawnej. Do tej pory dochody opodatkowane zryczałtowaną stawką wykluczały taką możliwość, czy coś się zmieniło?
Odp: Odp: Odp: Podatek od wynajmu lokalu
Autor:  Gość portalu: helen Odpowiedz na list
Data: 04-02-05 18:01 Odpowiedz cytując
8,5% placi sie do miesiaca, w ktorym nastepuje przekroczenie 4.000 euro ( wartosceuro z 1 pazdziernika roku 2003), 20% podatku placi sie od miesiaca nastepnego po miesiacu, w ktorym nastapilo przekroczenie 4 tys.euro. np: w miesiacu wrzesniu nastapilo przekroczenie tych 4 tys.euro, ale dopiero za m-c pazdziernik trzeba zaplacic 20% podatku( we wrzesniu od calosci 8,5%).
Odp: Podatek od wynajmu lokalu
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 03-01-27 11:39 Odpowiedz cytując
------ Wiadomość oryginalna -------
Autor: Gość portalu: MARCIN
Data: 2003-01-13 10:15

> Wynajmuję mieszkanie. Rozliczam się za pomocą deklaracji PIT-5, wpłacając zaliczkę miesięczną na podatek. Usłyszałem oststnio w radiu, iż osoby fizyczne mają od tego roku możliwość płacenia ryczałtu od wynajęcia mieszkania. Chciałbym dowiedzieć się czy jest to prawda, w jakich przypadkach jest to rozliczenie korzystne dla podatnika, czy to prawda, że zdeklarować trzeba się do 20.01.03r. Chciałby wiedzieć również jaka jest to deklaracja (numer) oraz jak wygląda to rozliczenia?
 
Odp: Odp: Podatek od wynajmu lokalu
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 05-08-02 11:26 Odpowiedz cytując
------ Wiadomość oryginalna -------
Autor: Gość portalu:
Data: 2003-01-27 11:39

> ------ Wiadomość oryginalna -------
> Autor: Gość portalu: MARCIN
> Data: 2003-01-13 10:15
>
> > Wynajmuję mieszkanie. Rozliczam się za pomocą deklaracji PIT-5, wpłacając zaliczkę miesięczną na podatek. Usłyszałem oststnio w radiu, iż osoby fizyczne mają od tego roku możliwość płacenia ryczałtu od wynajęcia mieszkania. Chciałbym dowiedzieć się czy jest to prawda, w jakich przypadkach jest to rozliczenie korzystne dla podatnika, czy to prawda, że zdeklarować trzeba się do 20.01.03r. Chciałby wiedzieć również jaka jest to deklaracja (numer) oraz jak wygląda to rozliczenia?
Odp: Podatek od wynajmu lokalu
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 05-09-26 22:15 Odpowiedz cytując
------ Wiadomość oryginalna -------
Autor: Gość portalu: MARCIN
Data: 2003-01-13 10:15

> Wynajmuję mieszkanie. Rozliczam się za pomocą deklaracji PIT-5, wpłacając zaliczkę miesięczną na podatek. Usłyszałem oststnio w radiu, iż osoby fizyczne mają od tego roku możliwość płacenia ryczałtu od wynajęcia mieszkania. Chciałbym dowiedzieć się czy jest to prawda, w jakich przypadkach jest to rozliczenie korzystne dla podatnika, czy to prawda, że zdeklarować trzeba się do 20.01.03r. Chciałby wiedzieć również jaka jest to deklaracja (numer) oraz jak wygląda to rozliczenia?
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009