str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

5 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: fundusz remontowy z dwóch lat
Autor:  Gość portalu: Sylwia Odpowiedz na list
Data: 03-01-31 17:11 Odpowiedz cytując
Chciałabym sobie odliczyć fundusz remontowy z roku 2001 i 2002. Czy w formularzu PIT/D w poz. 95 ("Kwota faktycznie poniesionych w 2002 r. wydatków...") mam wpisać sumę z dwóch lat? Czy może mam w poz. 94 ("Kwota odliczenia z tyt. wydatków poniesionych w latach 2000-2001"), ale wtedy tą kwotę nie mogę policzyć w poz. 96 (19%), a musiałabym ją zsumować (nie mnożąc przez 19%)? A może miałam w tamtym roku już wypełniać PIT/D, żeby teraz przedstawić, że w 2001 r. miałam za małe wydatki na fundusz remontowy?
 
Odp: fundusz remontowy z dwóch lat
Autor:  Gość portalu: Ryszard Odpowiedz na list
Data: 03-02-06 18:05 Odpowiedz cytując
Pracownica filii Polkowice US w Lubinie odpowiedziała mi dziś, że możliwa jest tylko korekta do zeznania za 2001r. inaczej kwoty z 20001 r nie można odliczyć. Mam wAtpliwości ponieważ w 2001 r nie korzystałem z tej ulgi czy nie mogę jej odliczyć razem z 2002 r.
Czy ktoś nam pomoże?
 
Odp: Odp: fundusz remontowy z dwóch lat
Autor:  Gość portalu: Helmut Odpowiedz na list
Data: 03-03-06 22:47 Odpowiedz cytując
Pracownicy urzędów skarbowych zaprzeczają, by można było sumować kwoty wydawane na cele remontowe przez więcej niż rok, aż do przekroczenia minimum (462 zł). Z powyższego wynika, że w każdym z trzech lat ulgi, należy przekroczyć kwotę 462 zł, by móc ją odliczyć w danym roku. Suma tych odliczeń nie może jednak przez te lata przekroczyć 20 263,16zł. Jeśli nie przekroczyliśmy minimum 462 zł w danym roku, to rachunki możemy wyrzucić, a ulgę zaczynamy od nowa. Trzeba tak planować wydatki w roku podatkowym, by przekroczyć ww limit. Z drugiej strony większość specjalistów podatkowych mówi, że obywatel powinien mieć prawo do sumowania wydatków na cele remontowe nawet przez 3 lata, bo jaki jest sens tej trzyletniej ulgi, jeśli nie możemy tych lat powiązać wydatkami.
 
Odp: Odp: Odp: fundusz remontowy
Autor:  Gość portalu: Magis Odpowiedz na list
Data: 04-01-08 18:28 Odpowiedz cytując
Bardzo ciekawy wątek. Ja natomiast mam pewne wątpliwości, na które nikt nie może mi przekonująco odpowiedzieć.
W roku 2003 rozpoczęła się nowa ulga remontowa jej dolny limit to 567 zł (abstrahuję od ciekawej kwestii czy to limit roczny czy trzyletni).
Przypuśćmy, że poniosłem wydatki na remont mieszkania w 2003 r. w wysokości 566 zł oraz opłacałem na wyodrębiony rachunek opłaty z tytułu funudszu remontowego, przyjmijmy iż ona też jest poniżej jej własnego limitu, weżmy 100 zł. Czy mogę zsumować ulgę remontową 567 zł z fuduszem remontowym 100 zł i powyższą kwotę 667 zł wykorzystać w odliczeniu jednej z tych ulg?
 
Odp:
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 04-01-19 00:44 Odpowiedz cytując
------ Wiadomość oryginalna -------
Autor: Gość portalu: Magis
Data: 2004-01-08 18:28

> Bardzo ciekawy wątek. Ja natomiast mam pewn
Odp: fundusz remontowy z dwóch lat
Autor:  Gość portalu: Ela Odpowiedz na list
Data: 04-01-09 20:03 Odpowiedz cytując
A co w przypadku kiedy korzystam z ulgi remontowej i odliczam co roku, poczynając od roku 1999 wydatki z tego tytułu???
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009