str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

16 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Umowa za tlumaczenie - jak wyegzekwowac?
Autor:  Gość portalu: marriana Odpowiedz na list
Data: 03-02-11 17:07 Odpowiedz cytując
Hej,

moze ktos mi pomoze: w zeszlym roku podpisalam umowe o tlumaczenie (z agencja tlumaczen), ktore wykonalam i oddalam. Umowa opiewala na powiedzmy 3500.

Wlasciciel agencji ustnie zobowiazal sie zaplacic gotowka w ciagu miesiaca, obiecal tez, ze ew. poprawki eksperta (to bylo trudne techniczne tlumaczenie) nie wplyna na moje wyngarodzenie. Oczywiscie dlugo nie placili, agencja w pewnym momencie dala znac, ze poprawki jednak odejma i zostanie jakies 2800, ktore mieli zaplacic w trzech ratach. Zgrzytalam zebami, ale niech tam.

Zaplacili dwie raty, wydarte przez mnie zebami i pazurami, w tych dniach mieli placic trzecia, co jeszcze tydzien temu potwierdzali bez problemow.

Dzis zadzwonilam znowu i dowiedzialam sie, ze konieczne byly dalsze poprawki i ze w zwiazku z tym trzeciej raty nie bedzie (!), koniec dyskusji. Podobno "umowa byla podpisana na wyrost" (?), po przeliczeniu znakow wyszlo nie 3500 zl tylko 2800, a poprawki odjeto dopiero teraz (pomimo obietnicy nieodejmowania i tego, ze caly zas byla mowa o trzech ratach). W sumie zamiast 3500 brutto dostalam niecale 2000.

Ja te umowe na 3500 oczywiscie mam. Praca zostala wykonana w lipcu zeszlego roku. Czy mam jakies mozliwosci wyegzekwowania platnosci (bo co to jest "umowa na wyrost"?), albo chociaz jak moge postraszyc wlasciciela, zeby zechcial to wyrownac? Rozliczenia tej umowy ani rozliczenia poprawek do dzis dzien nie dostalam mimo wielu prosb.
Pytanie zasadnicze wlaciwie brzmi: czy to co oni robia jest w ogole legalne?... Mam polozyc uszy po sobie i nie walczyc o reszte naleznosci?...

Czy ktos mial podobne doswiadczenia?

 
Odp: Umowa za tlumaczenie - jak wyegzekwowac?
Autor:  Gość portalu: ansola Odpowiedz na list
Data: 03-02-12 17:30 Odpowiedz cytując
Wszystko zależy od zapisów umowy. Czy był np. zapis, że Twoje wynagrodzenie zostanie zmniejszone o kwotę wynagrodzenia konsultanta?

Jeśli nie było zapisów o zmniejszeniach wynagrodzenia, a Ty wykonałaś pracę zgodnie z umową (to znaczy zrobiłaś to, do czego zobowiązałaś się w umowie - powinnaś mieć na to jakieś potwierdzenie), to należy Ci się pełne wynagrodzenie.

W takiej sytuacji przedstaw im rachunek na 3.500 (wyslij go pocztą, jeśli nie przyjmą) i wezwij do zapłaty w piśmie przesłanym razem z rachunkiem.

pozdrawiam,
ansola
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009