www.elfin.pl
portal finansowy


23 sierpnia 2019
PYTANIE:
Planuję zakup nowego samochodu osobowego za kwotę 45.000 zł brutto. Sprzedawca wystawia fakturę VAT, jednak moja firma nie jest vat-owcem. Proszę o poradę, jak wprowadzić zakup do programu? Czy należy go amortyzować, a jeżeli tak, to z jaką stawką?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku samochodu nowego należy stosować stawkę amortyzacji 20% (okres rozliczenia 5 lat). Jeśli jest to samochód osobowy, to wchodzi w grę tylko amortyzacja liniowa. Amortyzacja jednorazowa generalnie może dotyczyć środków trwałych o wartości początkowej poniżej 3.500 zł.

Jeśli chodzi o określenie wartości początkowej środka trwałego, to w Pańskim przypadku będzie to wartość brutto, czyli 45.000 zł.

W programie Elfin Mała Firma zakup samochodu należy wprowadzić następująco:

1. Nowy - Wydatek - Faktura VAT, rodzaj wydatku: 'środek trwały-zakup'. Zaraz obok rodzaju wydatku proszę zaznaczyć check 'Dotyczy pojazdu' i za pomocą guzika '+' proszę dodać pojazd, odpowiednio go definiując. W zależności od charakterystyki pojazdu (rodzaj, sposób używania) będą później odpowiednio rozliczane wydatki z nim związane. Pojazd może Pan również zdefiniować (zmienić jego dane) w menu Listy - Dane - Pojazdy.

2. Po wybraniu rodzaj wydatku 'środek trwały-zakup' nie będzie wpisu do Księgi, pojawi się natomiast pytanie o wprowadzenie do Ewidencji Środków Trwałych. Proszę to zrobić określając wartość początkową j.w., a po zaznaczeniu, że chodzi o pojazd proszę wybrać numer rejestracyjny z listy zdefiniowanych pojazdów. W przypadku samochodu osobowego trzeba jeszcze będzie uzupełnić pole z limitowaną wartością początkową - będzie to także cena z faktury (nie więcej niż 20.000 EUR w przeliczeniu na złote).


--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2019 Elfin Sp. z o.o.