www.elfin.pl
portal finansowy


24 czerwca 2019
PYTANIE:
Prowadzę działalność gospodarczą i wykorzystuję w niej prywatny samochód, który rozliczam wg kilometrówki. Słyszałem, że w 2019 roku kilometrówka nie będzie już obowiązywać - czy to prawda?

ODPOWIEDŹ:
Faktycznie, od 1 stycznia 2019 r. zmieniają się m.in. zasady rozliczania kosztów używania samochodów prywatnych właściciela w działalności gospodarczej. Do końca 2018 roku właściciel wykorzystujący samochód prywatny dla celów firmy dokonuje rozliczenia kosztów według tzw. kilometrówki, czyli zestawienia poniesionych na samochód wydatków z limitem wynikającym z ewidencji przebiegu. Od przyszłego roku dla samochodu prywatnego właściciela nie będzie już rozliczenia według kilometrówki, nie będzie także potrzebne ewidencjonowanie przejazdów. Natomiast każdy wydatek związany z takim pojazdem będzie mógł zostać bezpośrednio, lecz częściowo zaliczony w koszty - w wysokości 20% wartości faktury (biorąc pod uwagę kwotę netto powiększoną o nieodliczony podatek VAT).

Zarówno powyższa, jak i inne zmiany zasad rozliczeń pojazdów są obecnie wdrażane w programie Elfin Mała Firma - nowa wersja aplikacji ukaże się na przełomie roku.


--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2019 Elfin Sp. z o.o.