str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

1 lipca 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  produkty finansowe  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Rozliczenie podatku od osob fiz. za bilet miesieczny pracownika...
Autor:  Gość portalu: Ada Odpowiedz na list
Data: 03-12-10 23:58 Odpowiedz cytując
Mam pytanie,
Firma, w ktorej pracuje kupowala pracownikom bilety m-czne. Nie byly one doliczane do naszych wynagrodzen. W grudniu przyszla nowa ksiegowa, ktora pracowicie potracila nam z wynagrodzen zaliczki na PDOF i ZUS od biletow za 12-mcy 2003 bez poinformowania nas o tym i wyrazenia przez nas pisemnej zgody na takie potracenie. To samo zrobila z rozmowami tel. z komorek prywatnych - ktore to byly zatwierdzone przez Prezesa - telefonow uzywano w celach sluzbowych.
Czy postapila slusznie?
Prosze o rade.
 
Odp: Rozliczenie podatku od osob fiz. za bilet miesieczny pracownika...
Autor:  Gość portalu: AA Odpowiedz na list
Data: 03-12-11 17:29 Odpowiedz cytując
Oczywiście, otrzymanie takich biletów jest przychodem dla pracowników, a więc podlega opodatkowaniu i ZUS. Czy mieliści umowy z firmą, że korzystacie z pryw. telefonów do celów służbowych ?, taka kasa jest też przychodem itd.
 
Odp: Odp: Rozliczenie podatku od osob fiz. za bilet miesieczny pracownika...
Autor:  Gość portalu: Ada Odpowiedz na list
Data: 03-12-17 10:46 Odpowiedz cytując
Zgoda tak jest teraz zgodnie z ustawa o PDOF. Ale firma finansowala te bilety od 1999r. pracownikom, ponosila w pelni ich koszty zakupu az do pazdziernika 2003 - do momentu przyjscia nowej ksiegowej. Natomiast prezes zaakceptowal moje rachunki tel. - rozmowy sluzbowe z tel. prywatnego za 3-mce roku 2003 (sty, lu, marz). A teraz w listopadowej pensji nowa ksiegowa wrzucila to wszystko do mojego wynagrodzenia i opodatkowala. Niezbyt mila niespodzianka na swieta... Pytanie czy mogla to zrobic bez mojej zgody? W koncu niepisane zasady w firmie byly zupelnie inne...Moje wynagrodzenie w umowie jest na nizsza kwote. W regulaminach pracy i wynagradania nie ma wzmianki o biletach m-cznych.Czy firma moze nadal kontynuowac swoja polityke finansowania biletow ponoszac koszty w 100% bez wrzucania tego w wynagrodzenie pracownika? Jaki sa wtedy konsekwencje dla firmy, gdyby pozostala przy starych zwyczajach? Prosze o opinie - dzwonilam do PIP - zdania sa podzielone. Jak na razie 2:1 na moja korzysc, ze postapila nieslusznie z pracownikiem. Ale ciagle mam watpliwosci, dlatego kazda opinia jest dla mnie cenna. Z gory dziekuje za pomoc!
 
Odp: Rozliczenie podatku od osob fiz. za bilet miesieczny pracownika...
Autor:  Gość portalu: A. Odpowiedz na list
Data: 03-12-19 18:42 Odpowiedz cytując
Księgowa jest odpowiedzialna za księgowanie, prezes za podejmowanie decyzji i za dokumenty. To co zrobiła księgowa jest zgodne z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast jeżeli prezes chce aby dalej bilety i rozmowy telefoniczne nie były przychodem dla pracownika powinien wystąpić z pisemnym zarządzeniem w tej sprawie. Wtedy on odpowiadałby przed Urzędem Skarbowym i kontrolą. Jednak musi sobie zdawać sprawę, iż postępuje wbrew przepisom prawa podatkowego i podlega to dużej karze finansowej.
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009