str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

24 stycznia 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  produkty finansowe  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: Czy jest szansa na wcześniejszą emeryturę???
Autor:  Gość portalu: Joanna Odpowiedz na list
Data: 05-01-27 10:22 Odpowiedz cytując
Witam wszystkich Forumowiczów

Piszę właściwie w imieniu swojej mamy, której nikt nie chce udzielić odpowiedzi na ważne pytanie - czy ma jakąkolwiek szansę na wcześniejszą emeryturę.
Może opiszę jej sytuację: urodziła się w 1954 roku, posiada 30 letni okres składkowy i nieskładkowy, zaś od 3 lat jest zarejestrowana jako bezrobotna.
Niestety, pracodawca swego czasu wymusił na niej zapisanie się do II filaru. Wiem, że to właściwie uniemożliwia jej starania się o wcześniejszą emeryturę, ale w internecie spotkałam się z opiniami, że jeżeli przynależność do II filaru jest jedyną przeszkodą w uzyskaniu emerytury, wówczas OFE może iść na rękę i anulować umowę.
Moje pytanie brzmi - czy to prawda ? Czy ktoś z Was zetknął się z taką sytuacją ?
Wiem, że przejść na wcześniejszą emeryturę można tylko jako osoba pracująca (o ile dobrze to ujęłam), ale to nie jest problemem - jeżeli byłaby szansa na uzyskanie prawa do wcześniejszej emerytury, na pewno udałoby się mamie znaleźć zatrudnienie na te 6 m-cy. Więc właściwie pozostaje jedynie problem tego II filaru.
Bardzo prosiłabym o wypowiedź kogoś kto orientuje się w tej kwestii. Ja niestety jestem laikiem, zaś w ZUSie Panie niechętnie udzielają jakichkolwiek informacji i porad.
Moja mama jest w trudnej sytuacji, a do wieku wymaganego do normalnej emerytury ma prawie 10 lat. Tym bardziej ważna jest dla niej możliwość skorzystania z wcześniejszych świadczeń.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakiekolwiek porady i sugestie

Joanna W.
 
Odp: Czy jest szansa na wcześniejszą emeryturę???
Autor:  Gość portalu: Odpowiedz na list
Data: 05-01-27 16:56 Odpowiedz cytując
------ Wiadomość oryginalna -------
Autor: Gość portalu: Joanna
Data: 2005-01-27 10:22

> Witam wszystkich Forumowiczów
>
> Piszę właściwie w imieniu swojej mamy, której nikt nie chce udzielić odpowiedzi na ważne pytanie - czy ma jakąkolwiek szansę na wcześniejszą emeryturę.
> Może opiszę jej sytuację: urodziła się w 1954 roku, posiada 30 letni okres składkowy i nieskładkowy, zaś od 3 lat jest zarejestrowana jako bezrobotna.
> Niestety, pracodawca swego czasu wymusił na niej zapisanie się do II filaru. Wiem, że to właściwie uniemożliwia jej starania się o wcześniejszą emeryturę, ale w internecie spotkałam się z opiniami, że jeżeli przynależność do II filaru jest jedyną przeszkodą w uzyskaniu emerytury, wówczas OFE może iść na rękę i anulować umowę.
> Moje pytanie brzmi - czy to prawda ? Czy ktoś z Was zetknął się z taką sytuacją ?
> Wiem, że przejść na wcześniejszą emeryturę można tylko jako osoba pracująca (o ile dobrze to ujęłam), ale to nie jest problemem - jeżeli byłaby szansa na uzyskanie prawa do wcześniejszej emerytury, na pewno udałoby się mamie znaleźć zatrudnienie na te 6 m-cy. Więc właściwie pozostaje jedynie problem tego II filaru.
> Bardzo prosiłabym o wypowiedź kogoś kto orientuje się w tej kwestii. Ja niestety jestem laikiem, zaś w ZUSie Panie niechętnie udzielają jakichkolwiek informacji i porad.
> Moja mama jest w trudnej sytuacji, a do wieku wymaganego do normalnej emerytury ma prawie 10 lat. Tym bardziej ważna jest dla niej możliwość skorzystania z wcześniejszych świadczeń.
> Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakiekolwiek porady i sugestie
>
> Joanna W.
 
Odp: Odp: Czy jest szansa na wcześniejszą emeryturę???
Autor:  Gość portalu: Słodka Odpowiedz na list
Data: 05-02-02 12:26 Odpowiedz cytując
II filar nie jest problemem, moim zdaniem wiek Pani matki ma tu zasadnicze znaczenie. Obecnie wymagalny jest wiek 55 lat życia oraz zatrudnienie w chwili przejścia na wcześniejszą emetyturę / a raczej jego brak, ze względów leżących po stronie zakładu pracy, który rozwiązuję umowę z pracownikiem - względy ekomomiczne, likwidacja stanowiska ild.../
 
Odp: Odp: Odp: Czy jest szansa na wcześniejszą emeryturę???
Autor:  Gość portalu: RENIA Odpowiedz na list
Data: 05-02-15 23:38 Odpowiedz cytując
Niestety, II filar jest problemem bo stanowi ograniczenie ustawowe. Wiem jednak, że są już precedensy unieważnienia umowy zawartej z naruszeniem prawa, a takim naruszeniem jest zmuszanie do zawarcia umowy. Dodatkowym argumentem za unieważnieniem jest niepełna wiedza słabszej strony umowy o konsekwencjach wynikających z zawarcia umowy. Swoją drogą, to ciekawe jaki interes miał pracodawca w nakłanianiu pracowników do zawarcia umowy z OFE ? Sądzę raczej, że nie występował wówczas jako pracodawca, tylko osoba cywilna będąca prywatnie agentem OFE i doszło wówczas do nadużycia pozycji. Takie działanie narusza i przepisy o funduszach emerytalnych i prawa pracy !!!
Odp: Odp: Czy jest szansa na wcześniejszą emeryturę???
Autor:  Gość portalu: ewa Odpowiedz na list
Data: 05-03-15 20:05 Odpowiedz cytując
Niestety wiek Mamy uniemozliwia przejście na wcześniejszą emeryturę. Osoby -kobiety urodzone po 31 .12.1948 r. mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, jeżeli spełnią łącznie nastąpujące warunki:
1) nie przystąpili do OFE,
2) do 31.12.2006 r. ukończą wiek 55 lat i udowodnią 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, przy czym w okresie 24 m-cy ubezpieczenia społecznego 6-cio miesięczny okres ubezpieczenia prawconiczego,
3) rozwiązanie stosunku pracy - w przypadku pracowników.
Bez szans, aby ZUS przyznał emeryturę wcześniejszą, bo do 31.12.2006 r. nie bedzie miała Mama Pani 55 lat.
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009