str. główna Elfin.pl

Podatki
Biznes
Kalkulatory

2 lipca 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
sklep Elfin.pl  produkty finansowe  mapa serwisu  forum
Forum
Wątek: rozlieczenia 2004
Autor:  Gość portalu: Iwona Odpowiedz na list
Data: 05-02-14 22:34 Odpowiedz cytując
mam pytanie dotyczące rozliczenia małżonków, jak lepiej sie rozliczac wspólnie czy osobno? jeśli ja pracuje na umowe o prace a mąż na zlecenie(chyba? bo dostał pit 8B, który niewiem czy dolicza sie do lat pracy, i jeszcze jedno czy jak wpłacam pieniądze na mieszkanie w TBS to czy moge sobie coś odliczyc czy nie?czekam na odpowiedź , z góry dziekuje
 
Odp: rozlieczenia 2004
Autor:  Gość portalu: RENIA Odpowiedz na list
Data: 05-02-15 22:57 Odpowiedz cytując
------ Wiadomość oryginalna -------
Autor: Gość portalu: Iwona
Data: 2005-02-14 22:34

Wspólne rozliczenie małżonków
ma sens wówczas, gdy jedno z nich osiąga dochody w wysokości powodującej przekraczanie tzw. "progów podatkowych" (podatek 30%, 40%...), zaś drugie z nich ma dochody istotnie niższe. Przy wspólnym rozliczeniu sumuje się ich dochody i dopiero później dzieli się na dwa, co może oznaczać, że podstawa podatku wyliczona w ten sposób będzie niższa, niż indywidualna małżonka wyżej zarabiającego. Może to wówczas oznaczać częściowy zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Nie ma tutaj żadnego znaczenia podstawa prawna osiąganych dochodów (umowa o pracę, czy umowa zlecenie).

Lata pracy
dolicza się wyłącznie z umowy o pracę, czyli na podstawie otrzymanego świadectwa pracy, a nie rozliczeń podatkowych. Umowa zlecenie powstaje na regulacjach prawa cywilnego (Kodeks Cywilny), a nie prawa pracy (Kodeks Pracy).

Wpłaty do TBS
Według mojej wiedzy, pomimo jakiś czs temu toczącej się burzliwej dyskusji na temat wysokich kosztów w TBS, nie doczekały się one zmiany przepisów podatkowych w kierunku korzyści podatkowych dla osób w nich uczestniczących. Sądzę, że nie może Pani skorzystać z odliczeń, ale proszę sprawdzić dzwoniąc do swojego TBS - napewno są dobrze poinformowani.
 
Odp: Odp: rozlieczenia 2004
Autor:  Gość portalu: Iwona Odpowiedz na list
Data: 05-02-16 22:29 Odpowiedz cytując
cziekuje bardzo za te inrormacje napewno się przydały :)
Inwestycje Podatki Biznes Kalkulatory Kredyty mieszkaniowe Elfin Mała Firma
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009