str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

20 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Aktualności
Elfin Mała Firma obsługuje najnowszą wersję JPK_VAT
29.12.2017
W opublikowanej 29 grudnia 2017 r. wersji 2.6.5 programu Elfin Mała Firma wdrożona została obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK_VAT - zarówno w zakresie tworzenia plików JPK_VAT, jak i ich elektronicznej wysyłki na serwery Ministerstwa Finansów.

Do końca 2017 roku w programie obowiązuje wersja pliku JPK_VAT(2) - wysyłka tej wersji JPK_VAT nie jest obowiązkowa w przypadku mikroprzedsiębiorców. Począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r. w programie wprowadzona została nowa wersja pliku JPK_VAT(3). Uwaga: od stycznia 2018 r. comiesięczna wysyłka JPK_VAT będzie obowiązkowa dla wszystkich firm. Termin pierwszej wysyłki upłynie 26 lutego 2018 r. (JPK_VAT za styczeń 2018 r.).

Od 1 lipca 2018 r. dla mikroprzedsiębiorców wejdzie w życie obowiązek wysyłania na żądanie administracji skarbowej innych plików JPK:
  • JPK_FA - faktury VAT
  • JPK_PKPIR - podatkowa księga przychodów i rozchodów
  • JPK_EWP - ewidencja przychodów
  • JPK_WB - wyciąg bankowy
  • JPK_MAG - magazyn
- wdrożenie ich obsługi w programie Elfin Mała Firma nastąpi w czerwcu 2018 r.

Wysyłka plików JPK z programu Elfin Mała Firma z punktu widzenia użytkownika przebiega analogicznie do wysyłki e-deklaracji VAT. Aby wysłać plik JPK z programu konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym.

Ministerstwo Finansów nie dopuszcza (stan przed aktualizacją - patrz niżej) autoryzacji plików JPK kwotą (metoda powszechnie stosowana dla e-deklaracji składanych przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), wprowadziło natomiast możliwość podpisywania plików JPK za pomocą profilu zaufanego ePUAP (występującego także pod nową nazwą "eGo"). Funkcja ta zostanie wdrożona w kolejnej wersji programu Elfin Mała Firma, a do tego momentu osoby nie posiadające podpisu elektronicznego, a dysponujące profilem zaufanym ePUAP mogą korzystać z udostępnionej przez Ministerstwo Finansów darmowej aplikacji Klient JPK 2.0.

Aby wysłać plik JPK za pomocą aplikacji Klient JPK 2.0 należy wcześniej w programie Elfin Mała Firma utworzyć (przycisk "Nowy" nad listą JPK) i wyeksportować plik JPK (przycisk "Wyślij/pobierz", a następnie w oknie kreatora wysyłki "Zapisz jako plik").

Aktualizacja 2018-02-08: zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów z dnia 7 lutego 2018 r., w przypadku podatników będących osobami fizycznymi wprowadzona zostaje do 31 grudnia 2018 r. możliwość autoryzacji plików JPK kwotą przychodu z zeznania podatkowego (analogicznie do autoryzacji e-deklaracji). Funkcja ta pojawiła się w nowej wersji aplikacji Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0 oraz w uruchomionej przez ministerstwo e-bramce do wysyłki plików JPK_VAT (https://mikro-jpk.mf.gov.pl/). Z naszej strony wystąpiliśmy do ministerstwa o udostępnienie specyfikacji technicznej nowego rozwiązania - natychmiast po jej otrzymaniu podejmiemy prace mające na celu wdrożenie autoryzacji plików JPK kwotą w programie Elfin Mała Firma.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009