str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

14 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Aktualności
Elfin Mała Firma na Polski Ład oraz inne aktualizacje i rozszerzenia
20.01.2022
W nowej wersji (2.7.4) programu Elfin Mała Firma wdrożono szereg zmian podatkowych na rok 2022.

W profilu Ryczałt dodano nowe stawki podatku ryczałtowego - obecnie jest ich dziesięć, zgodnie z aktualnymi przepisami: 17,0%, 15,0%, 14,0%, 12,5%, 12,0%, 10,0%, 8,5%, 5,50%, 3,0%, 2,0%. Nowe stawki zostały uwzględnione na formatkach i w zestawieniach, wprowadzony został nowy wzór Ewidencji przychodów oraz nastąpiła aktualizacja formularzy do obliczania ryczałtu miesięcznego i kwartalnego.

Wdrożono generowanie i wysyłkę nowych schematów plików JPK_VAT, począwszy od rozliczenia za styczeń/I kwartał 2022 roku: JPK_V7M(2) dla rozliczenia miesięcznego albo JPK_V7K(2) dla rozliczenia kwartalnego, a w ich obrębie wprowadzono nowe wersje deklaracji VAT-7(22) i VAT-7K(16).

Z formularzy zaliczek PDOF (profil ZO) i obliczeń ryczałtu (profil R) począwszy od rozliczenia za styczeń 2022 r. usunięto odliczanie składek zdrowotnych, zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi w ramach tzw. Polskiego Ładu. Ponadto zaktualizowano skalę podatkową dla celów liczenia zaliczek od dochodów opodatkowanych według skali.

Aktualizacja algorytmów obliczania składek zdrowotnych nastąpi w kolejnej wersji programu, która zostanie opublikowana po udostępnieniu przez ZUS nowych wzorów deklaracji ZUS-DRA w odpowiedniej postaci (wymaganej dla oprogramowania interfejsowego). UWAGA: w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą opłacających podatek dochodowy na zasadach ogólnych (wg skali i liniowo), podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2022 r. jest taka sama, jak za grudzień 2021 r. [podstawa prawna: art. 79 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o PDOF i innych ustaw, wprowadzającej Polski Ład (Dz.U. 2021 poz. 2105)]. Dopiero podstawa wymiaru składek za miesiąc luty 2022 r. (płatnych w marcu), będzie obliczana na podstawie dochodu za styczeń. Natomiast w przypadku osób opodatkowanych ryczałtem już podstawa składek zdrowotnych za styczeń 2022 r. ma być wyznaczona na podstawie przychodu za ten miesiąc.

Ponadto dostosowano program Elfin Mała Firma do działania w systemie Windows 11, a także wprowadzono szereg drobniejszych modyfikacji.

Pełna lista zmian w programie znajduje się tutaj: http://www.elfin.pl/malafirma/zmiany.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009