www.elfin.pl
portal finansowy


1 lutego 2023
PYTANIE:
Płacę podatek dochodowy według skali podatkowej i mój dochód przekroczył właśnie próg między stawką 18% a 32%. Moja żona nie pracuje, za rok 2014 będziemy rozliczać się wspólnie. Czy w związku z tym mogę dalej płacić zaliczkę według stawki 18% - mimo, że program uwzględnia już wyższą?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej nie ma możliwości płacenia zaliczki na podatek dochodowy według niższej stawki w związku z planowanym wspólnym rozliczeniem i mniejszymi dochodami małżonka. Taki mechanizm funkcjonuje tylko przy zatrudnieniu na etacie - po złożeniu stosownego oświadczenia pracodawcy (art. 32 ust. 1a pkt 2 ustawy o pdof).


--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2023 Elfin Sp. z o.o.