www.elfin.pl
portal finansowy


20 czerwca 2024
PYTANIE:
Jak powinienem rozliczyć fakturę VAT za naprawę samochodu osobowego w związku ze szkodą komunikacyjną? Pojazd miał polisę AC i naprawiany był w ramach ubezpieczenia. Ubezpieczyciel przelał na konto warsztatu kwotę netto plus połowę podatku VAT, drugą połowę VAT-u musiałem dopłacić sam. Jak mogę odzyskać zapłacony VAT?

ODPOWIEDŹ:
Posiadanie ubezpieczenia autocasco jest konieczne, aby naprawa pojazdu stanowiła koszt podatkowy - zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PDOF nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Skoro Pański samochód miał polisę AC, to fakturę za naprawę można zaliczyć w koszty. Nie ma to znaczenia, że zapłacił ją (netto + 50% podatku VAT) ubezpieczyciel - z tego tytułu wykaże Pan z kolei przychód.

Rozliczenie naprawy w programie Elfin Mała Firma będzie więc wyglądało następująco:
1. Wprowadzenie faktury za naprawę auta: Nowy - Wydatek - Faktura VAT, rodzaj wydatku 'eksploatacja pojazdu (oprócz paliwa)', proszę zaznaczyć opcję 'Dotyczy pojazdu' i wskazać odpowiednio zdefiniowany pojazd. Po zatwierdzeniu nastąpi zaliczenie faktury w koszty i odliczenie 50% podatku VAT.
2. Oprócz tego należy wykazać przychód z tytułu odszkodowania: Nowy - Przychód - Inny, rodzaj przychodu 'odszkodowania' i tutaj wykazać kwotę wypłaconą przez ubezpieczyciela, czyli netto + połowę podatku VAT.

W rezultacie wynik obydwu operacji wyjdzie "na zero". Połowa VAT-u, którą dodatkowo wpłacił Pan do warsztatu, zostanie odliczona w deklaracji VAT-7 - czyli w ten sposób de facto ją Pan odzyska.


--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.