www.elfin.pl
portal finansowy


1 lutego 2023
PYTANIE:
Kupiłam oprogramowanie Norton Internet Security. Wystawcą faktury jest firma zarejestrowana w Irlandii, ja z kolei nie jestem vatowcem. Czy muszę wysłać do urzędu skarbowego jakieś deklaracje w związku z tą transakcją?

ODPOWIEDŹ:
Jeśli chodzi o obowiązki nievatowca w przypadku importu usług, to podobnie jak podatnicy VAT musi Pani naliczyć i odprowadzić VAT od tej transakcji. Nie wykazuje Pani jednak podatku należnego w deklaracji VAT-7 jak vatowcy, lecz składa Pani deklarację VAT-9M. W przypadku, gdyby dokonywała Pani także wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, właściwą deklaracją (również do wykazania importu usług) byłaby deklaracja VAT-8. Deklaracje VAT-9M i VAT-8 nie są dostępne w programie Elfin Mała Firma - może Pani skorzystać np. z aktywnych formularzy na stronach Ministerstwa Finansów: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/formularze

Deklarację VAT-9M składa się w terminie do 25. dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Również do 25. dnia miesiąca składa się deklarację VAT-8 za miesiąc poprzedni. Przed dokonaniem pierwszej czynności importu usług powinna Pani jeszcze zarejestrować się jako podatnik VAT UE, składając formularz zgłoszeniowy VAT-R.

Zapłaconą zgodnie z deklaracją VAT-9M kwotę VAT może Pani oczywiście zaliczyć w koszty, wprowadzając ją do programu jako "Nowy - Wydatek - Inny".


--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2023 Elfin Sp. z o.o.