str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

25 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.1
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: 796 423 628
Baza wiedzy
Zatrudnienie pracownika - lista płac, składki ZUS
06.10.2014
PYTANIE:
Planuję zatrudnić pracownika na etacie (umowa o pracę). Czy w Małej Firmie można prowadzić listę płac? Jak rozliczać składki ZUS pracownika?

ODPOWIEDŹ:
Program Elfin Mała Firma nie obejmuje prowadzenia listy płac, a kalkulacja składek ZUS możliwa jest jedynie dla właściciela/współwłaścicieli firmy (menu Deklaracje - ZUS-DRA). Na naszych stronach internetowych publikujemy jednak wzór listy płac do pobrania, gdzie można dokonać wszystkich potrzebnych wyliczeń dla pracowników. Po wprowadzeniu wynagrodzenia brutto arkusz XLS obliczy kwotę wynagrodzenia netto, składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

W programie wystarczy natomiast wprowadzać (rodzaje wydatków dla pracownika zatrudnionego na etacie):
- wynagrodzenie brutto jako 'Wydatek - Inny', rodzaj wydatku: 'wynagrodzenie pracowników'
- wyliczone składki ZUS pracodawcy (suma z kol. AR arkusza XLS) jako 'Wydatek - Inny', rodzaj wydatku: 'ZUS-składki za pracowników'.
Uwaga: składki ZUS pracownika pomniejszają wynagrodzenie brutto, więc nie wprowadza się ich już w koszty.

Jeśli chodzi o obowiązki wobec ZUS, to oprócz deklaracji ZUS-DRA trzeba będzie składać miesięczne imienne raporty rozliczeniowe ZUS-RCA bądź ZUS-RZA (jeśli osoba podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu). Można to robić np. w programie Płatnik (do pobrania z serwisu ZUS). Przygotowana w Płatniku deklaracja ZUS-DRA będzie zawierała zarówno składki za pracownika (oznaczone na formularzu jako "finansowane przez płatnika"), jak również składki za właściciela ("finansowane przez ubezpieczonych"). Tę deklarację należy wysyłać do ZUS.

Oprócz tego trzeba pamiętać o generowaniu deklaracji ZUS-DRA w Małej Firmie - nie będzie ona wprawdzie obejmowała składek za pracownika, ale naliczane w niej składki właściciela będą automatycznie uwzględniane przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy (Deklaracje - Zaliczki PDOF). Składki na ubezpieczenie społeczne właściciela odliczane są od dochodu (o ile nie zostały zaliczone do kosztów), zaś składki na ubezpieczenie zdrowotne (nie całe, lecz 7,75% podstawy) - od podatku.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009