str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

30 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.1
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: 796 423 628
Baza wiedzy
Zakup nowego samochodu do firmy, która nie jest VAT-owcem
14.08.2014
PYTANIE:
Planuję zakup nowego samochodu osobowego za kwotę 45.000 zł brutto. Sprzedawca wystawia fakturę VAT, jednak moja firma nie jest vat-owcem. Proszę o poradę, jak wprowadzić zakup do programu? Czy należy go amortyzować, a jeżeli tak, to z jaką stawką?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku samochodu nowego należy stosować stawkę amortyzacji 20% (okres rozliczenia 5 lat). Jeśli jest to samochód osobowy, to wchodzi w grę tylko amortyzacja liniowa. Amortyzacja jednorazowa generalnie może dotyczyć środków trwałych o wartości początkowej poniżej 3.500 zł.

Jeśli chodzi o określenie wartości początkowej środka trwałego, to w Pańskim przypadku będzie to wartość brutto, czyli 45.000 zł.

W programie Elfin Mała Firma zakup samochodu należy wprowadzić następująco:

1. Nowy - Wydatek - Faktura VAT, rodzaj wydatku: 'środek trwały-zakup'. Zaraz obok rodzaju wydatku proszę zaznaczyć check 'Dotyczy pojazdu' i za pomocą guzika '+' proszę dodać pojazd, odpowiednio go definiując. W zależności od charakterystyki pojazdu (rodzaj, sposób używania) będą później odpowiednio rozliczane wydatki z nim związane. Pojazd może Pan również zdefiniować (zmienić jego dane) w menu Listy - Dane - Pojazdy.

2. Po wybraniu rodzaj wydatku 'środek trwały-zakup' nie będzie wpisu do Księgi, pojawi się natomiast pytanie o wprowadzenie do Ewidencji Środków Trwałych. Proszę to zrobić określając wartość początkową j.w., a po zaznaczeniu, że chodzi o pojazd proszę wybrać numer rejestracyjny z listy zdefiniowanych pojazdów. W przypadku samochodu osobowego trzeba jeszcze będzie uzupełnić pole z limitowaną wartością początkową - będzie to także cena z faktury (nie więcej niż 20.000 EUR w przeliczeniu na złote).
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009