str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

22 listopada 2017
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.6.4
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (12) 267-28-05
Baza wiedzy
Rozliczanie pojazdu wg kilometrówki, ewidencja przebiegu
29.07.2014
PYTANIE:
Poprzednio użytkowałem samochód prywatny i musiałem rozliczać go wg kilometrówki. Obecnie zakupiłem samochód na firmę, używam go też do celów prywatnych - czy w takiej sytuacji nie muszę już prowadzić ewidencji przebiegu? Czy nie występują już górne limity wydatków na eksploatację samochodu i mogę księgować wszystkie wydatki bez względu na ilość przejechanych kilometrów?

ODPOWIEDŹ:
Jeśli nowy samochód jest własnością firmy i został zaliczony do środków trwałych, to wydatki z nim związane zalicza się bezpośrednio w koszty, bez prowadzenia ewidencji przebiegu i rozliczania wg kilometrówki.

Inny przypadek, kiedy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu (ale bez rozliczania wg kilomerówki) dotyczy podatku VAT - od 1.04.2014 można zadeklarować w urzędzie skarbowym używanie samochodu osobowego (lub ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony) wyłącznie dla potrzeb firmy. W takim przypadku nie wolno używać samochodu dla potrzeb prywatnych, a dla potwierdzenia tego trzeba prowadzić ewidencję wg nieco innego wzoru (również dostępnego w programie).

Skoro używa Pan samochodu firmowego także dla potrzeb prywatnych, to ten drugi przypadek nie zachodzi.

Wydatki związane z samochodem będą zatem uwzględniane bez limitu, natomiast jeśli jest to samochód osobowy, będzie odliczana połowa VAT od eksploatacji i bez odliczenia VAT od paliwa. Proszę odpowiednio zdefiniować pojazd w programie (Listy - Dane - Pojazdy), a program będzie właściwie go rozliczał.

Więcej informacji na temat ostatnich zmian w rozliczeniach pojazdów znajdzie Pan w alercie z 2014-04-17 (cz.2) oraz Biuletynie Informacyjnym nr 15/2014 z 2014-05-23.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zakup oprogramowania z licencją - wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
Kupiłam oprogramowanie z licencją za kwotę 1.800 zł netto. Proszę o instrukcję, jak wprowadzić zakup do programu, aby teraz odliczyć podatek VAT, a następnie rozliczać amortyzację przez 24 miesiące?
Sprzedaż z odwrotnym obciążeniem a okres i sposób składania deklaracji VAT-7
W miesiącu czerwcu sprzedałem usługi podwykonawstwa budowlanego z odwrotnym obciążeniem VAT. Czy od lipca powinienem składać miesięczne deklaracje VAT-7? Dotychczas rozliczałem się z VAT kwartalnie.
Rachunek do umowy o dzieło, jego rozliczenie i obowiązki podatkowe
Informatyk przygotował dla mojej firmy stronę WWW na podstawie umowy o dzieło. Poszukuję wzoru rachunku do umowy o dzieło oraz informacji o sposobie jego rozliczenia.
Sprzedaż z odwrotnym obciążeniem (m.in. obrót złomem i stalą oraz podwykonawstwo usług budowlanych) - rozliczenie w Małej Firmie
Świadczę usługi budowlane jako podwykonawca i od stycznia tego roku zostałem objęty odwrotnym obciążeniem VAT. Jak wystawiać i rozliczać takie faktury?
Składanie e-deklaracji VAT z programu Elfin Mała Firma
Od stycznia 2017 roku mam obowiązek składania deklaracji VAT-7 w postaci elektronicznej. Jak zrobić to w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2017 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009