str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

30 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.1
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: 796 423 628
Baza wiedzy
Rozliczanie pojazdu wg kilometrówki, ewidencja przebiegu
29.07.2014
PYTANIE:
Poprzednio użytkowałem samochód prywatny i musiałem rozliczać go wg kilometrówki. Obecnie zakupiłem samochód na firmę, używam go też do celów prywatnych - czy w takiej sytuacji nie muszę już prowadzić ewidencji przebiegu? Czy nie występują już górne limity wydatków na eksploatację samochodu i mogę księgować wszystkie wydatki bez względu na ilość przejechanych kilometrów?

ODPOWIEDŹ:
Jeśli nowy samochód jest własnością firmy i został zaliczony do środków trwałych, to wydatki z nim związane zalicza się bezpośrednio w koszty, bez prowadzenia ewidencji przebiegu i rozliczania wg kilometrówki.

Inny przypadek, kiedy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu (ale bez rozliczania wg kilomerówki) dotyczy podatku VAT - od 1.04.2014 można zadeklarować w urzędzie skarbowym używanie samochodu osobowego (lub ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony) wyłącznie dla potrzeb firmy. W takim przypadku nie wolno używać samochodu dla potrzeb prywatnych, a dla potwierdzenia tego trzeba prowadzić ewidencję wg nieco innego wzoru (również dostępnego w programie).

Skoro używa Pan samochodu firmowego także dla potrzeb prywatnych, to ten drugi przypadek nie zachodzi.

Wydatki związane z samochodem będą zatem uwzględniane bez limitu, natomiast jeśli jest to samochód osobowy, będzie odliczana połowa VAT od eksploatacji i bez odliczenia VAT od paliwa. Proszę odpowiednio zdefiniować pojazd w programie (Listy - Dane - Pojazdy), a program będzie właściwie go rozliczał.

Więcej informacji na temat ostatnich zmian w rozliczeniach pojazdów znajdzie Pan w alercie z 2014-04-17 (cz.2) oraz Biuletynie Informacyjnym nr 15/2014 z 2014-05-23.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009