str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

23 sierpnia 2019
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.6.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (12) 267-28-05
Baza wiedzy
Składki ZUS za niepełny miesiąc, rozliczanie składek
29.07.2014
PYTANIE:
Firma została zarejestrowana w połowie miesiąca, w związku z czym składki ZUS za ten miesiąc powinny być niższe. Program w deklaracji ZUS-DRA automatycznie wylicza składki w pełnej wysokości. Co należy zrobić, aby deklaracja była obliczona prawidłowo? Drugie pytanie: jak wprowadzać w programie koszty z tytułu składek ZUS?

ODPOWIEDŹ:
Podstawy i składki ZUS, podobnie jak inne wskaźniki, są aktualizowane w programie po użyciu polecenia 'Narzędzia - Aktualizuj program'. W przypadku, jeśli działalność nie jest prowadzona przez pełny miesiąc płaci się niższe składki na ubezpieczenia społeczne - w takiej sytuacji należy proporcjonalnie obniżyć podstawy ubezpieczeń społecznych (emerytalne i rentowe oraz chorobowe i wypadkowe) w części X. deklaracji ZUS-DRA. Na formularzu w części IV.02 można zmieniać także wysokość samych składek na ubezpieczenia społeczne.

Zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne można wprowadzać w koszty za pomocą 'Wydatek - Inny', rodzaj wydatku: 'ZUS-składki za właścicieli'. Wygodniej jednak odliczać je od dochodu - program dokonuje tego automatycznie w kreatorze zaliczek na podatek dochodowy (menu Deklaracje - Zaliczki PDOF). Tutaj także zostaną uwzględnione (odliczone od podatku) składki na ubezpieczenie zdrowotne (7,75% podstawy, podczas gdy płacone jest 9%). Uwaga: rozliczeniu podlegają składki zapłacone w danym miesiącu, czyli z deklaracji ZUS-DRA za miesiąc poprzedni.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
Zakup oprogramowania z licencją - wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
Kupiłam oprogramowanie z licencją za kwotę 1.800 zł netto. Proszę o instrukcję, jak wprowadzić zakup do programu, aby teraz odliczyć podatek VAT, a następnie rozliczać amortyzację przez 24 miesiące?
Rachunek do umowy o dzieło, jego rozliczenie i obowiązki podatkowe
Informatyk przygotował dla mojej firmy stronę WWW na podstawie umowy o dzieło. Poszukuję wzoru rachunku do umowy o dzieło oraz informacji o sposobie jego rozliczenia.
więcej >

PROMOCJA!

Przy zakupie programu (w wersji Standard, Premium lub PRO) do 31.08.2019 otrzymujesz w promocji pendrive Kingston 16GB GRATIS! Zobacz szczegóły promocji.

Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2019 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009