str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

30 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.1
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: 796 423 628
Baza wiedzy
Zakup i rozliczenie używanego środka trwałego (aparatu USG)
05.09.2014
PYTANIE:
Zamierzam kupić używany aparat USG za kwotę ok. 28.000 zł brutto (w tym 8% VAT). Dowiedziałem się, że aparat powinien być wprowadzony do środków trwałych i rozliczany przez 36 miesięcy - jak to zrobić w programie? Czy taki zakup wpisuje się do KPiR?

ODPOWIEDŹ:
Zakup środka trwałego, jeśli nie jest rozliczany jednorazowo (dopuszczalne przy wartości początkowej poniżej 3.500 zł), nie trafia bezpośrednio do Księgi, lecz pojawia się w kosztach poprzez miesięczne odpisy amortyzacyjne.

W programie Elfin Mała Firma wystarczy najpierw wprowadzić zakup: Nowy - Wydatek - Faktura VAT, rodzaj wydatku: 'środek trwały-zakup' i uzupełnić wymagane na formatce dane. VAT od zakupu aparatu zostanie odliczony w całości jednorazowo, kwota netto będzie rozliczana w postaci odpisów amortyzacyjnych (jak niżej).

Po zatwierdzeniu takiego wydatku nie będzie wpisu do Księgi, pojawi się natomiast pytanie o wprowadzenie do Ewidencji środków trwałych. Proszę to zrobić, określając wartość początkową jako kwotę netto z faktury. Jeśli okres amortyzacji ma wynosić 36 miesięcy, to proszę wprowadzić stawkę 33,33%, wybierając liniową metodę amortyzacji.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami począwszy od następnego miesiąca po zakupie program rozpocznie naliczanie amortyzacji. W tym celu wystarczy, jeśli na koniec (następnego) miesiąca użyje Pan polecenia 'Narzędzia - rozlicz miesiąc' - w kolejnym kroku program wyliczy odpis amortyzacyjny i wpisze koszt do Księgi (może Pan także wywołać tę funkcję z menu 'Rozliczenia - Amortyzacje'). Odpisy będą dokonywane do zakończenia okresu amortyzacji.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009