str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

23 sierpnia 2019
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.6.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (12) 267-28-05
Baza wiedzy
Osoba współpracująca - rozliczanie składek ZUS w programie
14.11.2014
PYTANIE:
Mój mąż został zgłoszony do ZUS jako osoba współpracująca. Jak teraz wprowadzać do programu składki i tworzyć deklarację ZUS-DRA?

ODPOWIEDŹ:
W programie Elfin Mała Firma można wystawiać jedynie deklaracje ZUS-DRA właściciela/współwłaścicieli firmy (menu Deklaracje - ZUS-DRA). Do składania innych deklaracji można pobrać ze stron ZUS i zainstalować program Płatnik.

Zakładam, że dla Pani i osoby współpracującej będą przygotowywane raporty imienne ZUS-RCA (jeśli mąż płaci tylko składkę zdrowotną, to w jego przypadku ZUS-RZA), a na ich podstawie zbiorcza deklaracja ZUS-DRA. W związku z tym nie będą Państwo mogli wygenerować gotowego ZUS-DRA w programie Mała Firma, lecz w Płatniku.

Następnie w Małej Firmie będzie można:
1) wpisywać składki ZUS bezpośrednio w koszty (jako 'Wydatek - Inny', rodzaj wydatku: 'ZUS-składki za właścicieli, os. współprac.')
albo
2) przepisywać do deklaracji ZUS-DRA w Małej Firmie sumaryczne kwoty z deklaracji z Płatnika - pozwoli to na korzystanie z kreatora zaliczek PDOF w dotychczasowym zakresie. Będzie to możliwe, gdyż składki społeczne za osobę współpracującą osoba prowadząca dg może, tak jak składki opłacane za siebie, odliczyć od dochodu, a o składki zdrowotne opłacone za siebie i osobę współpracującą pomniejszyć zaliczkę na podatek dochodowy.

Proszę pamiętać, że w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci się 9% podstawy, a w kosztach uwzględnia się 7,75% podstawy - kreator PDOF (opcja 2) wylicza to automatycznie, w przypadku stosowania opcji 1 będą musieli Państwo dokonywać obliczeń samodzielnie.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
Zakup oprogramowania z licencją - wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
Kupiłam oprogramowanie z licencją za kwotę 1.800 zł netto. Proszę o instrukcję, jak wprowadzić zakup do programu, aby teraz odliczyć podatek VAT, a następnie rozliczać amortyzację przez 24 miesiące?
Rachunek do umowy o dzieło, jego rozliczenie i obowiązki podatkowe
Informatyk przygotował dla mojej firmy stronę WWW na podstawie umowy o dzieło. Poszukuję wzoru rachunku do umowy o dzieło oraz informacji o sposobie jego rozliczenia.
więcej >

PROMOCJA!

Przy zakupie programu (w wersji Standard, Premium lub PRO) do 31.08.2019 otrzymujesz w promocji pendrive Kingston 16GB GRATIS! Zobacz szczegóły promocji.

Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2019 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009