str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

30 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.1
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: 796 423 628
Baza wiedzy
Osoba współpracująca - rozliczanie składek ZUS w programie
14.11.2014
PYTANIE:
Mój mąż został zgłoszony do ZUS jako osoba współpracująca. Jak teraz wprowadzać do programu składki i tworzyć deklarację ZUS-DRA?

ODPOWIEDŹ:
W programie Elfin Mała Firma można wystawiać jedynie deklaracje ZUS-DRA właściciela/współwłaścicieli firmy (menu Deklaracje - ZUS-DRA). Do składania innych deklaracji można pobrać ze stron ZUS i zainstalować program Płatnik.

Zakładam, że dla Pani i osoby współpracującej będą przygotowywane raporty imienne ZUS-RCA (jeśli mąż płaci tylko składkę zdrowotną, to w jego przypadku ZUS-RZA), a na ich podstawie zbiorcza deklaracja ZUS-DRA. W związku z tym nie będą Państwo mogli wygenerować gotowego ZUS-DRA w programie Mała Firma, lecz w Płatniku.

Następnie w Małej Firmie będzie można:
1) wpisywać składki ZUS bezpośrednio w koszty (jako 'Wydatek - Inny', rodzaj wydatku: 'ZUS-składki za właścicieli, os. współprac.')
albo
2) przepisywać do deklaracji ZUS-DRA w Małej Firmie sumaryczne kwoty z deklaracji z Płatnika - pozwoli to na korzystanie z kreatora zaliczek PDOF w dotychczasowym zakresie. Będzie to możliwe, gdyż składki społeczne za osobę współpracującą osoba prowadząca dg może, tak jak składki opłacane za siebie, odliczyć od dochodu, a o składki zdrowotne opłacone za siebie i osobę współpracującą pomniejszyć zaliczkę na podatek dochodowy.

Proszę pamiętać, że w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci się 9% podstawy, a w kosztach uwzględnia się 7,75% podstawy - kreator PDOF (opcja 2) wylicza to automatycznie, w przypadku stosowania opcji 1 będą musieli Państwo dokonywać obliczeń samodzielnie.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009