str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

23 sierpnia 2019
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.6.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (12) 267-28-05
Baza wiedzy
Kradzież samochodu - jak rozliczyć?
22.07.2015
PYTANIE:
Ukradziono mi firmowe auto. Samochód stanowił środek trwały i nie był jeszcze w pełni zamortyzowany, po kradzieży dostałam odszkodowanie z polisy AC (autocasco). Jak prawidłowo rozliczyć całe zdarzenie?

ODPOWIEDŹ:
Przede wszystkim trzeba dokonać likwidacji środka trwałego (z datą kradzieży), co spowoduje, że amortyzacja nie będzie już dłużej naliczana. W tym celu w programie Elfin Mała Firma należy wejść do Ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (Listy - Ewidencje - Majątek trwały), wybrać w niej pojazd, a następnie użyć guzika "Likwiduj" nad listą. Jako przyczynę likwidacji proszę wpisać "kradzież pojazdu". Oczywiście fakt i okoliczności kradzieży muszą być odpowiednio udokumentowane.

Niezamortyzowaną wartość środka trwałego można rozliczyć w koszty poprzez wprowadzenie jej notą do Księgi (Narzędzia - Wystaw notę - Księga) - poz. "Pozostałe wydatki". W opisie można podać np. "Niezamortyzowana wartość skradzionego samochodu". Takie rozliczenie straty w przypadku samochodu jest możliwe tylko wówczas, gdy spełnione są dwa warunki: doszło do utraty pojazdu, a ponadto był on objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (autocasco).

Z kolei uzyskane odszkodowanie będzie stanowiło przychód firmy, który należy wprowadzić do programu jako "Przychód – Inny", rodzaj przychodu: "odszkodowania".
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
Zakup oprogramowania z licencją - wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
Kupiłam oprogramowanie z licencją za kwotę 1.800 zł netto. Proszę o instrukcję, jak wprowadzić zakup do programu, aby teraz odliczyć podatek VAT, a następnie rozliczać amortyzację przez 24 miesiące?
Rachunek do umowy o dzieło, jego rozliczenie i obowiązki podatkowe
Informatyk przygotował dla mojej firmy stronę WWW na podstawie umowy o dzieło. Poszukuję wzoru rachunku do umowy o dzieło oraz informacji o sposobie jego rozliczenia.
więcej >

PROMOCJA!

Przy zakupie programu (w wersji Standard, Premium lub PRO) do 31.08.2019 otrzymujesz w promocji pendrive Kingston 16GB GRATIS! Zobacz szczegóły promocji.

Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2019 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009