str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

25 października 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.2
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Naprawa powypadkowa firmowego samochodu z autocasco (AC)
18.04.2016
PYTANIE:
Jak powinienem rozliczyć fakturę VAT za naprawę samochodu osobowego w związku ze szkodą komunikacyjną? Pojazd miał polisę AC i naprawiany był w ramach ubezpieczenia. Ubezpieczyciel przelał na konto warsztatu kwotę netto plus połowę podatku VAT, drugą połowę VAT-u musiałem dopłacić sam. Jak mogę odzyskać zapłacony VAT?

ODPOWIEDŹ:
Posiadanie ubezpieczenia autocasco jest konieczne, aby naprawa pojazdu stanowiła koszt podatkowy - zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PDOF nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Skoro Pański samochód miał polisę AC, to fakturę za naprawę można zaliczyć w koszty. Nie ma to znaczenia, że zapłacił ją (netto + 50% podatku VAT) ubezpieczyciel - z tego tytułu wykaże Pan z kolei przychód.

Rozliczenie naprawy w programie Elfin Mała Firma będzie więc wyglądało następująco:
1. Wprowadzenie faktury za naprawę auta: Nowy - Wydatek - Faktura VAT, rodzaj wydatku 'eksploatacja pojazdu (oprócz paliwa)', proszę zaznaczyć opcję 'Dotyczy pojazdu' i wskazać odpowiednio zdefiniowany pojazd. Po zatwierdzeniu nastąpi zaliczenie faktury w koszty i odliczenie 50% podatku VAT.
2. Oprócz tego należy wykazać przychód z tytułu odszkodowania: Nowy - Przychód - Inny, rodzaj przychodu 'odszkodowania' i tutaj wykazać kwotę wypłaconą przez ubezpieczyciela, czyli netto + połowę podatku VAT.

W rezultacie wynik obydwu operacji wyjdzie "na zero". Połowa VAT-u, którą dodatkowo wpłacił Pan do warsztatu, zostanie odliczona w deklaracji VAT-7 - czyli w ten sposób de facto ją Pan odzyska.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
więcej >

PROMOCJA!

Przy zakupie programu (w wersji Standard, Premium lub PRO) do 31.10.2020 otrzymujesz w promocji pendrive Kingston 32GB GRATIS! Zobacz szczegóły promocji.

Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009