str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

24 października 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.2
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych - rozliczenie wg kilometrówki
06.06.2016
PYTANIE:
Używam samochodu prywatnego zarówno dla celów osobistych, jak i firmowych. Jak rozliczać koszty używania samochodu dotyczące działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ:
Przy używaniu samochodu prywatnego właściciela dla celów firmowych należy ewidencjonować przejazdy związane z działalnością gospodarczą oraz zbierać faktury wydatkowe dotyczące pojazdu (np. za paliwo, materiały eksploatacyjne, naprawy). Faktury nie są zaliczane do kosztów bezpośrednio, lecz do wysokości tzw. kilometrówki, wynikającej z liczby przejechanych dla celów firmowych kilometrów oraz odpowiedniej stawki za kilometr (0,5214 zł dla samochodów osobowych z silnikiem o pojemności do 900 cm3 albo 0,8358 zł dla aut o pojemności silnika powyżej 900 cm3).

Rozliczenia kosztów dokonuje się na koniec każdego miesiąca z tym, że limit jest liczony narastająco od początku roku - co oznacza, że jeśli w poprzednim miesiącu było mało przejazdów i wydatki zostały rozliczone tylko częściowo, a w bieżącym miesiącu przejazdów jest więcej, zaś wydatków z kolei mniej, to nierozliczone wcześniej wydatki zostaną zaliczone w koszty w tym okresie.

Rozliczenie pojazdu wg kilometrówki jest w pełni automatycznie obsługiwane przez program Elfin Mała Firma:
1. Wydatki związane z samochodem należy wprowadzać zaznaczając na fakturze zakupu opcję "Dotyczy pojazdu" i wybierając z listy odpowiednio zdefiniowany pojazd. Wydatki te nie trafiają bezpośrednio do Księgi, lecz na osobną listę wydatków (Ewidencje - Pojazdy - Wydatki).
2. W trakcie miesiąca należy wprowadzać także przejazdy związane z działalnością (Ewidencje - Pojazdy - Przejazdy).
3. Na koniec miesiąca dokonuje się rozliczenia (Rozliczenia - Pojazdy niefirmowe), które poniesione wydatki ogranicza do wysokości limitu wynikającego z kilometrówki (liczone narastająco od początku roku) i księguje w koszty. Oprócz tego należy wydrukować Ewidencję przebiegu pojazdu przygotowaną przez program (Ewidencje - Pojazdy - Ewidencje przebiegu).
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
więcej >

PROMOCJA!

Przy zakupie programu (w wersji Standard, Premium lub PRO) do 31.10.2020 otrzymujesz w promocji pendrive Kingston 32GB GRATIS! Zobacz szczegóły promocji.

Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009