str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

29 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.8
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Składanie e-deklaracji VAT z programu Elfin Mała Firma
22.02.2017
PYTANIE:
Od stycznia 2017 roku mam obowiązek składania deklaracji VAT-7 w postaci elektronicznej. Jak zrobić to w programie?

ODPOWIEDŹ:
W programie Elfin Mała Firma można wygodnie składać e-deklaracje VAT-7/7K, VAT-27 i VAT-UE. Oto krótka instrukcja postępowania:

1. Po utworzeniu nowej deklaracji na pierwszej stronie kreatora proszę kliknąć guzik "Sprawdź kod US" - jeśli pojawi się komunikat, że dane są kompletne, można przejść do kolejnego punktu. Jeśli natomiast w komunikacie pojawi się informacja "Brak kodu urzędu skarbowego" należy opuścić deklarację (naciskając przycisk "Anuluj"), a następnie w danych firmy (menu Plik - Zmień dane firmy) wybrać właściwy urząd skarbowy z listy rozwijanej (program zawiera pełną listę urzędów skarbowych wraz z ich kodami). Wyjaśnienie: przyczyną braku kodu US jest to, że dotychczasowy urząd skarbowy został wpisany "ręcznie" (Listy - Dane - Urzędy Skarbowe/ZUS), zanim w programie pojawiła się kompletna lista urzędów .

2. Za pomocą przycisku "Następna" przechodzimy na drugą (i ostatnią) planszę rozliczenia i naciskamy guzik "e-Deklaracja" widoczny u dołu okna.

3. Gotową e-deklarację podpisujemy z użyciem certyfikatu kwalifikowanego lub autoryzujemy kwotą przychodu z rocznego zeznania podatkowego PIT (w przypadku podatników będących osobami fizycznymi) - wskazówki dotyczące autoryzacji znaleźć można pod przyciskiem "Sprawdź jaką wartość należy wpisać".

4. Po podpisaniu lub autoryzacji deklaracji wysyłamy ją za pomocą przycisku "Wyślij podpisaną/autoryzowaną deklarację". Jeśli zaznaczona będzie opcja "Tryb testowy" (domyślne ustawienie trybu wysyłki zmienić można w menu Narzędzia - Opcje), deklaracja zostanie wysłana na serwer testowy, co pozwoli na sprawdzenie poprawności, lecz nie będzie jeszcze oznaczało złożenia deklaracji. Dopiero po naciśnięciu przycisku "Wyślij w trybie roboczym" deklaracja zostanie wysłana na właściwy serwer Ministerstwa Finansów.

5. Po wysłaniu e-deklaracji należy następnie kilkakrotnie użyć przycisku "Pobierz UPO". Pojawienie się statusu dokumentu "200" w trybie roboczym oznacza, że deklaracja została prawidłowo złożona i uzyskała UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Uwaga: Uzyskanie statusu "200" w trybie testowym NIE oznacza prawnie wiążącego złożenia deklaracji. Informacja: w przypadku korzystania z podpisu kwalifikowanego od złożenia deklaracji do uzyskania UPO może minąć nawet kilka godzin. W przypadku autoryzacji e-deklaracji kwotą, czas złożenia jest znacznie krótszy (czasami wystarczy kilka minut).

6. Po pomyślnym złożeniu deklaracji na liście formularzy w rozliczeniu pojawi się dokument UPO, który można wydrukować. Dodatkowo na pierwszej stronie deklaracji będzie widoczny numer referencyjny wysyłki.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009