str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

19 stycznia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.3
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Sprzedaż z odwrotnym obciążeniem (m.in. obrót złomem i stalą oraz podwykonawstwo usług budowlanych) - rozliczenie w Małej Firmie
10.05.2017
PYTANIE:
Świadczę usługi budowlane jako podwykonawca i od stycznia tego roku zostałem objęty odwrotnym obciążeniem VAT. Jak wystawiać i rozliczać takie faktury?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku sprzedaży z odwrotnym obciążeniem podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku nie jest sprzedawca, lecz nabywca. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT w ten sposób opodatkowana jest m.in. sprzedaż złomu i stali (pełny katalog towarów znajduje się w załączniku nr 11 do ustawy o VAT). Od 1 stycznia 2017 r., zgodnie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, mechanizmem tym objęte zostało także świadczenie usług budowlanych w charakterze podwykonawcy (pełny katalog usług znajduje się w nowym załączniku nr 14). Dla takich transakcji na fakturze sprzedaży nie wykazuje się stawki VAT ani kwoty podatku. Dodatkowo, zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT na dokumencie musi pojawić się dopisek "odwrotne obciążenie". Warunkiem zastosowania odwrotnego obciążenia jest posiadanie statusu czynnego podatnika VAT zarówno przez sprzedawcę, jak i nabywcę.

Aby rozliczyć transakcję sprzedaży z odwrotnym obciążeniem w Małej Firmie należy utworzyć nowy "Przychód - Faktura VAT", a następnie:
- wprowadzić wymagane dane i uzupełnić tabelę, wybierając "nie podl." w kolumnie "Stawka VAT"
- wybrać rodzaj transakcji "krajowa - odwrotne obciążenie" i zaznaczyć właściwą opcję: "dostawa towarów" albo "świadczenie usług" (przełącznik wprowadzony w wersji 2.6.3), a następnie zatwierdzić wpis
- w nagłówku faktury pojawi się wymagany dopisek "odwrotne obciążenie".

Podczas generowania deklaracji VAT-7(17)/VAT-7K(11) transakcja sprzedaży z odwrotnym obciążeniem zostanie ujęta w poz. 31 deklaracji. Obowiązek rozliczenia podatku VAT od tej transakcji należeć będzie do nabywcy. Ponadto transakcje sprzedaży z odwrotnym zostaną wykazane w deklaracji VAT-27 - dostawy towarów w części C, natomiast świadczenie usług w części D formularza (od wersji 2.6.3).
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
więcej >

PROMOCJA!

Przy zakupie programu (w wersji Standard, Premium lub PRO) do 31.01.2021 otrzymujesz w promocji pendrive Kingston 32GB GRATIS! Zobacz szczegóły promocji.

Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009