str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

25 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.1
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: 796 423 628
Baza wiedzy
Sprzedaż z odwrotnym obciążeniem a okres i sposób składania deklaracji VAT-7
07.08.2017
PYTANIE:
W miesiącu czerwcu sprzedałem usługi podwykonawstwa budowlanego z odwrotnym obciążeniem VAT. Czy od lipca powinienem składać miesięczne deklaracje VAT-7? Dotychczas rozliczałem się z VAT kwartalnie.

ODPOWIEDŹ:
Nie, w związku z transakcją sprzedaży opodatkowaną według odwrotnego obciążenia nie ma Pan obowiązku zmiany okresu deklaracji VAT-7 z kwartalnego na miesięczny.

Od 1 stycznia 2017 r. prawo do składania kwartalnych deklaracji VAT-7 mają wyłącznie mali podatnicy. Zgodnie z definicją z art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, są to podatnicy podatku od towarów i usług:
- u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.200.000 euro,
- prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 45.000 euro.

W nowelizacji ustawy o VAT z dnia 1 grudnia 2016 r. wprowadzony został nowy art. 99 ust. 3a, który określa wyłączenia z prawa do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne. Zgodnie z tym przepisem, kwartalnych deklaracji VAT nie mogą składać nowo zarejestrowani mali podatnicy - przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja. Drugą grupę wyłączonych podmiotów stanowią mali podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy (towarów objętych instytucją odpowiedzialności solidarnej, czyli m.in. złota, wyrobów stalowych, paliwa, oleju rzepakowego, folii stretch, dysków), chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50.000 zł.

Wprowadzone przez ustawodawcę ograniczenia składania kwartalnych deklaracji VAT-7 nie obejmują świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca (z odwrotnym obciążeniem), gdyż te wyszczególnione są w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Podobnie w przypadku dostaw towarów z odwrotnym obciążeniem, które z kolei zawarte są w załączniku nr 11 (chyba że któryś z nich, jak np. wyroby stalowe, wymieniony jest także w załączniku nr 13).

Dokonanie sprzedaży z odwrotnym obciążeniem implikuje jednak konieczność składania deklaracji VAT-7 w postaci elektronicznej, ponadto należy złożyć informację podsumowującą w obrocie krajowym VAT-27 (od stycznia br. można składać je wyłącznie za okresy miesięczne i w postaci elektronicznej). O obowiązkach tych pisaliśmy już wcześniej w artykule w Aktualnościach.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) od 1 listopada 2019 r.
Prowadzę działalność budowlaną i za niektóre usługi wystawiałem faktury z odwrotnym obciążeniem. Słyszałem, że zamiast nich wchodzi teraz split payment - czy tak faktycznie jest?
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w deklaracji ZUS-DRA
Jak ustawić w programie Elfin Mała Firma, aby w deklaracji ZUS-DRA w polu X.01 pojawiał się kod tytułu ubezpieczenia "05 70 0 0"?
Zawieszenie działalności gospodarczej na 2 miesiące
Z dniem 1 listopada zawiesiłem działalność gospodarczą na 2 miesiące. Jak w programie zaznaczyć zawieszenie dg, a co za tym idzie, brak płatności składek ZUS?
Zakup samochodu do firmy - jednoosobowej działalności gospodarczej
Jak wygląda zakup samochodu w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy mogę nabyć samochód jako osoba prywatna i używać w firmie, czy powinienem kupić na fakturę wystawioną na firmę?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009