str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

19 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Zatrudnienie pracownika - lista płac, składki ZUS
06.10.2014
PYTANIE:
Planuję zatrudnić pracownika na etacie (umowa o pracę). Czy w Małej Firmie można prowadzić listę płac? Jak rozliczać składki ZUS pracownika?

ODPOWIEDŹ:
Program Elfin Mała Firma nie obejmuje prowadzenia listy płac, a kalkulacja składek ZUS możliwa jest jedynie dla właściciela/współwłaścicieli firmy (menu Deklaracje - ZUS-DRA). Na naszych stronach internetowych publikujemy jednak wzór listy płac do pobrania, gdzie można dokonać wszystkich potrzebnych wyliczeń dla pracowników. Po wprowadzeniu wynagrodzenia brutto arkusz XLS obliczy kwotę wynagrodzenia netto, składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

W programie wystarczy natomiast wprowadzać (rodzaje wydatków dla pracownika zatrudnionego na etacie):
- wynagrodzenie brutto jako 'Wydatek - Inny', rodzaj wydatku: 'wynagrodzenie pracowników'
- wyliczone składki ZUS pracodawcy (suma z kol. AR arkusza XLS) jako 'Wydatek - Inny', rodzaj wydatku: 'ZUS-składki za pracowników'.
Uwaga: składki ZUS pracownika pomniejszają wynagrodzenie brutto, więc nie wprowadza się ich już w koszty.

Jeśli chodzi o obowiązki wobec ZUS, to oprócz deklaracji ZUS-DRA trzeba będzie składać miesięczne imienne raporty rozliczeniowe ZUS-RCA bądź ZUS-RZA (jeśli osoba podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu). Można to robić np. w programie Płatnik (do pobrania z serwisu ZUS). Przygotowana w Płatniku deklaracja ZUS-DRA będzie zawierała zarówno składki za pracownika (oznaczone na formularzu jako "finansowane przez płatnika"), jak również składki za właściciela ("finansowane przez ubezpieczonych"). Tę deklarację należy wysyłać do ZUS.

Oprócz tego trzeba pamiętać o generowaniu deklaracji ZUS-DRA w Małej Firmie - nie będzie ona wprawdzie obejmowała składek za pracownika, ale naliczane w niej składki właściciela będą automatycznie uwzględniane przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy (Deklaracje - Zaliczki PDOF). Składki na ubezpieczenie społeczne właściciela odliczane są od dochodu (o ile nie zostały zaliczone do kosztów), zaś składki na ubezpieczenie zdrowotne (nie całe, lecz 7,75% podstawy) - od podatku.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009