str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

14 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Rozliczanie pojazdu wg kilometrówki, ewidencja przebiegu
29.07.2014
PYTANIE:
Poprzednio użytkowałem samochód prywatny i musiałem rozliczać go wg kilometrówki. Obecnie zakupiłem samochód na firmę, używam go też do celów prywatnych - czy w takiej sytuacji nie muszę już prowadzić ewidencji przebiegu? Czy nie występują już górne limity wydatków na eksploatację samochodu i mogę księgować wszystkie wydatki bez względu na ilość przejechanych kilometrów?

ODPOWIEDŹ:
Jeśli nowy samochód jest własnością firmy i został zaliczony do środków trwałych, to wydatki z nim związane zalicza się bezpośrednio w koszty, bez prowadzenia ewidencji przebiegu i rozliczania wg kilometrówki.

Inny przypadek, kiedy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu (ale bez rozliczania wg kilomerówki) dotyczy podatku VAT - od 1.04.2014 można zadeklarować w urzędzie skarbowym używanie samochodu osobowego (lub ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony) wyłącznie dla potrzeb firmy. W takim przypadku nie wolno używać samochodu dla potrzeb prywatnych, a dla potwierdzenia tego trzeba prowadzić ewidencję wg nieco innego wzoru (również dostępnego w programie).

Skoro używa Pan samochodu firmowego także dla potrzeb prywatnych, to ten drugi przypadek nie zachodzi.

Wydatki związane z samochodem będą zatem uwzględniane bez limitu, natomiast jeśli jest to samochód osobowy, będzie odliczana połowa VAT od eksploatacji i bez odliczenia VAT od paliwa. Proszę odpowiednio zdefiniować pojazd w programie (Listy - Dane - Pojazdy), a program będzie właściwie go rozliczał.

Więcej informacji na temat ostatnich zmian w rozliczeniach pojazdów znajdzie Pan w alercie z 2014-04-17 (cz.2) oraz Biuletynie Informacyjnym nr 15/2014 z 2014-05-23.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009