str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

19 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Składki ZUS za niepełny miesiąc, rozliczanie składek
29.07.2014
PYTANIE:
Firma została zarejestrowana w połowie miesiąca, w związku z czym składki ZUS za ten miesiąc powinny być niższe. Program w deklaracji ZUS-DRA automatycznie wylicza składki w pełnej wysokości. Co należy zrobić, aby deklaracja była obliczona prawidłowo? Drugie pytanie: jak wprowadzać w programie koszty z tytułu składek ZUS?

ODPOWIEDŹ:
Podstawy i składki ZUS, podobnie jak inne wskaźniki, są aktualizowane w programie po użyciu polecenia 'Narzędzia - Aktualizuj program'. W przypadku, jeśli działalność nie jest prowadzona przez pełny miesiąc płaci się niższe składki na ubezpieczenia społeczne - w takiej sytuacji należy proporcjonalnie obniżyć podstawy ubezpieczeń społecznych (emerytalne i rentowe oraz chorobowe i wypadkowe) w części X. deklaracji ZUS-DRA. Na formularzu w części IV.02 można zmieniać także wysokość samych składek na ubezpieczenia społeczne.

Zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne można wprowadzać w koszty za pomocą 'Wydatek - Inny', rodzaj wydatku: 'ZUS-składki za właścicieli'. Wygodniej jednak odliczać je od dochodu - program dokonuje tego automatycznie w kreatorze zaliczek na podatek dochodowy (menu Deklaracje - Zaliczki PDOF). Tutaj także zostaną uwzględnione (odliczone od podatku) składki na ubezpieczenie zdrowotne (7,75% podstawy, podczas gdy płacone jest 9%). Uwaga: rozliczeniu podlegają składki zapłacone w danym miesiącu, czyli z deklaracji ZUS-DRA za miesiąc poprzedni.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009