str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

14 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Zakup i rozliczenie używanego środka trwałego (aparatu USG)
05.09.2014
PYTANIE:
Zamierzam kupić używany aparat USG za kwotę ok. 28.000 zł brutto (w tym 8% VAT). Dowiedziałem się, że aparat powinien być wprowadzony do środków trwałych i rozliczany przez 36 miesięcy - jak to zrobić w programie? Czy taki zakup wpisuje się do KPiR?

ODPOWIEDŹ:
Zakup środka trwałego, jeśli nie jest rozliczany jednorazowo (dopuszczalne przy wartości początkowej poniżej 3.500 zł), nie trafia bezpośrednio do Księgi, lecz pojawia się w kosztach poprzez miesięczne odpisy amortyzacyjne.

W programie Elfin Mała Firma wystarczy najpierw wprowadzić zakup: Nowy - Wydatek - Faktura VAT, rodzaj wydatku: 'środek trwały-zakup' i uzupełnić wymagane na formatce dane. VAT od zakupu aparatu zostanie odliczony w całości jednorazowo, kwota netto będzie rozliczana w postaci odpisów amortyzacyjnych (jak niżej).

Po zatwierdzeniu takiego wydatku nie będzie wpisu do Księgi, pojawi się natomiast pytanie o wprowadzenie do Ewidencji środków trwałych. Proszę to zrobić, określając wartość początkową jako kwotę netto z faktury. Jeśli okres amortyzacji ma wynosić 36 miesięcy, to proszę wprowadzić stawkę 33,33%, wybierając liniową metodę amortyzacji.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami począwszy od następnego miesiąca po zakupie program rozpocznie naliczanie amortyzacji. W tym celu wystarczy, jeśli na koniec (następnego) miesiąca użyje Pan polecenia 'Narzędzia - rozlicz miesiąc' - w kolejnym kroku program wyliczy odpis amortyzacyjny i wpisze koszt do Księgi (może Pan także wywołać tę funkcję z menu 'Rozliczenia - Amortyzacje'). Odpisy będą dokonywane do zakończenia okresu amortyzacji.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009