str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

27 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Ulga na zakup kasy fiskalnej
24.03.2015
PYTANIE:
Kupiłam kasę fiskalną i chciałabym skorzystać z przysługującej ulgi. Kasa kosztowała 1.250 zł, czyli mogę odliczyć maksymalnie 700 zł. Jak to zrobić? Czy kasę trzeba wpisać do ewidencji środków trwałych?

ODPOWIEDŹ:
Kwestię ulgi na zakup kasy fiskalnej reguluje art. 111 ust. 4 ustawy o VAT:
Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Najpierw jednak zakup kasy fiskalnej należy rozliczyć tak, jak każdy inny wydatek stanowiący koszt uzyskania przychodu (w programie: Wydatki - Nowy - Faktura VAT):
1. Jeśli kwota przekraczałaby 3.500 zł netto, to kasę należałoby zaliczyć do środków trwałych (rodzaj wydatku: 'środek trwały-zakup'), jeśli ponad 1.500 zł netto, to do wyposażenia (rodzaj wydatku: 'wyposażenie'). Skoro kwota netto jest niższa niż 1.500 zł można zakup zaliczyć bezpośrednio w koszty, czyli w takim przypadku proszę wybrać rodzaj wydatku 'inne'.

2. Program wpisze wydatek zarówno do Księgi (kwota netto), jak również do Rejestru zakupów VAT, dokonując odliczenia podatku VAT z faktury.

3. Wracamy teraz do ulgi - w przypadku płatników VAT rozlicza się ją bezpośrednio w deklaracji VAT-7. Zgodnie z przytoczonym na początku przepisem, ulga wynosi 90% ceny netto (bez podatku), nie więcej niż 700 zł. Przykładowo, jeśli kasa kosztowała 1.000 zł netto (+230 zł VAT), to kwota ulgi wyniesie 700 zł (1000*90%, maksimum 700 zł). Gdyby kasa kosztowała 700 zł netto (+161 zł VAT), to ulga wyniosłaby 700*90% = 630 zł.

4. Kwotę ulgi wpisuje się w polu 46 deklaracji VAT-7 (w programie po utworzeniu deklaracji proszę przejść na zakładkę 'Formularze') z tym, że nie może być ona wyższa niż różnica pomiędzy podatkiem należnym i naliczonym, czyli nie więcej niż poz. 36 minus poz. 45. Jeśli kwota odliczenia nie 'zmieści się' w limicie, to pozostałą część można odliczyć w kolejnej deklaracji.

5. Natomiast gdyby podatek naliczony (poz. 45) był wyższy od należnego (poz. 36), ulgę należy wpisywać w poz. 49 deklaracji z tym, że wpisana kwota nie może być wyższa niż 25% ulgi (czyli 175 zł przy korzystaniu z pełnej ulgi) w przypadku składania deklaracji miesięcznych lub 50% ulgi (350 zł przy pełnej uldze) w przypadku składania deklaracji kwartalnych.

6. Aby skorzystać z ulgi na zakup kasy należy spełnić warunki określone w rozporządzeniu w sprawie odliczeń:
1) złożyć w urzędzie skarbowym przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania; w przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania tylko jedną kasę rejestrującą, zawiadomienie może być dokonane na formularzu zgłoszenia przez podatnika danych dotyczących kasy,
2) rozpocząć ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym terminie, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że spełniają one funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać,
3) posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009