str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

14 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Osoba współpracująca - rozliczanie składek ZUS w programie
14.11.2014
PYTANIE:
Mój mąż został zgłoszony do ZUS jako osoba współpracująca. Jak teraz wprowadzać do programu składki i tworzyć deklarację ZUS-DRA?

ODPOWIEDŹ:
W programie Elfin Mała Firma można wystawiać jedynie deklaracje ZUS-DRA właściciela/współwłaścicieli firmy (menu Deklaracje - ZUS-DRA). Do składania innych deklaracji można pobrać ze stron ZUS i zainstalować program Płatnik.

Zakładam, że dla Pani i osoby współpracującej będą przygotowywane raporty imienne ZUS-RCA (jeśli mąż płaci tylko składkę zdrowotną, to w jego przypadku ZUS-RZA), a na ich podstawie zbiorcza deklaracja ZUS-DRA. W związku z tym nie będą Państwo mogli wygenerować gotowego ZUS-DRA w programie Mała Firma, lecz w Płatniku.

Następnie w Małej Firmie będzie można:
1) wpisywać składki ZUS bezpośrednio w koszty (jako 'Wydatek - Inny', rodzaj wydatku: 'ZUS-składki za właścicieli, os. współprac.')
albo
2) przepisywać do deklaracji ZUS-DRA w Małej Firmie sumaryczne kwoty z deklaracji z Płatnika - pozwoli to na korzystanie z kreatora zaliczek PDOF w dotychczasowym zakresie. Będzie to możliwe, gdyż składki społeczne za osobę współpracującą osoba prowadząca dg może, tak jak składki opłacane za siebie, odliczyć od dochodu, a o składki zdrowotne opłacone za siebie i osobę współpracującą pomniejszyć zaliczkę na podatek dochodowy.

Proszę pamiętać, że w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci się 9% podstawy, a w kosztach uwzględnia się 7,75% podstawy - kreator PDOF (opcja 2) wylicza to automatycznie, w przypadku stosowania opcji 1 będą musieli Państwo dokonywać obliczeń samodzielnie.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009