str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

14 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Deklaracja VAT-27
20.10.2015
PYTANIE:
W programie pojawiła się nowa deklaracja VAT-27. Kiedy i w jakich przypadkach należy ją składać?

ODPOWIEDŹ:
W wersji 2.6.0 programu Elfin Mała Firma została wprowadzona informacja podsumowująca w obrocie krajowym VAT-27. Jest to zupełnie nowa deklaracja, która weszła w życie od 1 lipca 2015 r. Wykazuje się w niej dostawy towarów i świadczone usługi, dla których podatnikiem jest nabywca (czyli transakcje opodatkowane według odwrotnego obciążenia VAT) dwojakiego rodzaju:
- dostawy towarów, do których ma zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT - te pobierane są z programu Elfin Mała Firma według rodzaju przychodu 'krajowa - odwrotne obciążenie'
- świadczenie usług, do których ma zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT (przenoszenie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych).

Informacje VAT-27 składa się do 25. dnia miesiąca po zakończeniu okresu (miesiąca lub kwartału) - termin i okres jest taki sam jak w przypadku deklaracji VAT-7/7K. Czyli jeśli firma składa deklaracje VAT-7K (kwartalne), informację VAT-27 również sporządza za kwartał. Program Elfin Mała Firma wybiera automatycznie odpowiedni rodzaj okresu, pozwala także na wysyłanie e-deklaracji. Aplikacja umożliwia także złożenie korekty deklaracji VAT-27 - wystarczy na formularzu zaznaczyć drugą opcję w polu 8 'Cel złożenia formularza'. Uwaga: w przypadku korekty deklaracji VAT-27 nie wypełnia się załącznika ORD-ZU (inaczej niż dla deklaracji VAT-7/7K).
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009