str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

19 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych - rozliczenie wg kilometrówki
06.06.2016
PYTANIE:
Używam samochodu prywatnego zarówno dla celów osobistych, jak i firmowych. Jak rozliczać koszty używania samochodu dotyczące działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ:
Przy używaniu samochodu prywatnego właściciela dla celów firmowych należy ewidencjonować przejazdy związane z działalnością gospodarczą oraz zbierać faktury wydatkowe dotyczące pojazdu (np. za paliwo, materiały eksploatacyjne, naprawy). Faktury nie są zaliczane do kosztów bezpośrednio, lecz do wysokości tzw. kilometrówki, wynikającej z liczby przejechanych dla celów firmowych kilometrów oraz odpowiedniej stawki za kilometr (0,5214 zł dla samochodów osobowych z silnikiem o pojemności do 900 cm3 albo 0,8358 zł dla aut o pojemności silnika powyżej 900 cm3).

Rozliczenia kosztów dokonuje się na koniec każdego miesiąca z tym, że limit jest liczony narastająco od początku roku - co oznacza, że jeśli w poprzednim miesiącu było mało przejazdów i wydatki zostały rozliczone tylko częściowo, a w bieżącym miesiącu przejazdów jest więcej, zaś wydatków z kolei mniej, to nierozliczone wcześniej wydatki zostaną zaliczone w koszty w tym okresie.

Rozliczenie pojazdu wg kilometrówki jest w pełni automatycznie obsługiwane przez program Elfin Mała Firma:
1. Wydatki związane z samochodem należy wprowadzać zaznaczając na fakturze zakupu opcję "Dotyczy pojazdu" i wybierając z listy odpowiednio zdefiniowany pojazd. Wydatki te nie trafiają bezpośrednio do Księgi, lecz na osobną listę wydatków (Ewidencje - Pojazdy - Wydatki).
2. W trakcie miesiąca należy wprowadzać także przejazdy związane z działalnością (Ewidencje - Pojazdy - Przejazdy).
3. Na koniec miesiąca dokonuje się rozliczenia (Rozliczenia - Pojazdy niefirmowe), które poniesione wydatki ogranicza do wysokości limitu wynikającego z kilometrówki (liczone narastająco od początku roku) i księguje w koszty. Oprócz tego należy wydrukować Ewidencję przebiegu pojazdu przygotowaną przez program (Ewidencje - Pojazdy - Ewidencje przebiegu).
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009