str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

14 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Import usług u nievatowca - przedsiębiorcy zwolnionego z VAT
15.06.2016
PYTANIE:
Kupiłam oprogramowanie Norton Internet Security. Wystawcą faktury jest firma zarejestrowana w Irlandii, ja z kolei nie jestem vatowcem. Czy muszę wysłać do urzędu skarbowego jakieś deklaracje w związku z tą transakcją?

ODPOWIEDŹ:
Jeśli chodzi o obowiązki nievatowca w przypadku importu usług, to podobnie jak podatnicy VAT musi Pani naliczyć i odprowadzić VAT od tej transakcji. Nie wykazuje Pani jednak podatku należnego w deklaracji VAT-7 jak vatowcy, lecz składa Pani deklarację VAT-9M. W przypadku, gdyby dokonywała Pani także wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, właściwą deklaracją (również do wykazania importu usług) byłaby deklaracja VAT-8. Deklaracje VAT-9M i VAT-8 nie są dostępne w programie Elfin Mała Firma - może Pani skorzystać np. z aktywnych formularzy na stronach Ministerstwa Finansów: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/formularze

Deklarację VAT-9M składa się w terminie do 25. dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Również do 25. dnia miesiąca składa się deklarację VAT-8 za miesiąc poprzedni. Przed dokonaniem pierwszej czynności importu usług powinna Pani jeszcze zarejestrować się jako podatnik VAT UE, składając formularz zgłoszeniowy VAT-R.

Zapłaconą zgodnie z deklaracją VAT-9M kwotę VAT może Pani oczywiście zaliczyć w koszty, wprowadzając ją do programu jako "Nowy - Wydatek - Inny".
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009