str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

15 października 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.8.0
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Sprzedaż z odwrotnym obciążeniem a okres i sposób składania deklaracji VAT-7
07.08.2017
PYTANIE:
W miesiącu czerwcu sprzedałem usługi podwykonawstwa budowlanego z odwrotnym obciążeniem VAT. Czy od lipca powinienem składać miesięczne deklaracje VAT-7? Dotychczas rozliczałem się z VAT kwartalnie.

ODPOWIEDŹ:
Nie, w związku z transakcją sprzedaży opodatkowaną według odwrotnego obciążenia nie ma Pan obowiązku zmiany okresu deklaracji VAT-7 z kwartalnego na miesięczny.

Od 1 stycznia 2017 r. prawo do składania kwartalnych deklaracji VAT-7 mają wyłącznie mali podatnicy. Zgodnie z definicją z art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, są to podatnicy podatku od towarów i usług:
- u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.200.000 euro,
- prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 45.000 euro.

W nowelizacji ustawy o VAT z dnia 1 grudnia 2016 r. wprowadzony został nowy art. 99 ust. 3a, który określa wyłączenia z prawa do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne. Zgodnie z tym przepisem, kwartalnych deklaracji VAT nie mogą składać nowo zarejestrowani mali podatnicy - przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja. Drugą grupę wyłączonych podmiotów stanowią mali podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy (towarów objętych instytucją odpowiedzialności solidarnej, czyli m.in. złota, wyrobów stalowych, paliwa, oleju rzepakowego, folii stretch, dysków), chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50.000 zł.

Wprowadzone przez ustawodawcę ograniczenia składania kwartalnych deklaracji VAT-7 nie obejmują świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca (z odwrotnym obciążeniem), gdyż te wyszczególnione są w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Podobnie w przypadku dostaw towarów z odwrotnym obciążeniem, które z kolei zawarte są w załączniku nr 11 (chyba że któryś z nich, jak np. wyroby stalowe, wymieniony jest także w załączniku nr 13).

Dokonanie sprzedaży z odwrotnym obciążeniem implikuje jednak konieczność składania deklaracji VAT-7 w postaci elektronicznej, ponadto należy złożyć informację podsumowującą w obrocie krajowym VAT-27 (od stycznia br. można składać je wyłącznie za okresy miesięczne i w postaci elektronicznej). O obowiązkach tych pisaliśmy już wcześniej w artykule w Aktualnościach.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009