str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

14 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Zakup oprogramowania z licencją - wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
10.10.2017
PYTANIE:
Kupiłam oprogramowanie z licencją za kwotę 1.800 zł netto. Proszę o instrukcję, jak wprowadzić zakup do programu, aby teraz odliczyć podatek VAT, a następnie rozliczać amortyzację przez 24 miesiące?

ODPOWIEDŹ:
Zakup oprogramowania na podstawie faktury VAT wprowadzamy, jak każdą inną fakturę, poprzez Nowy - Wydatki - Faktura VAT - z tym, że należy wybrać rodzaj wydatku "wartość niematerialna i prawna". W momencie zatwierdzenia dokumentu pojawi się pytanie o wpisanie pozycji do Ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych - proszę odpowiedzieć na nie twierdząco (pozycję do ewidencji można wprowadzić także później, z poziomu Listy - Ewidencje - Majątek trwały). Wówczas pojawi się formatka do wpisania danych WNiP - do uzupełnienia będzie nazwa i stawka amortyzacji (jeśli 24 miesiące, to stawka 50%).

Amortyzacja rozpoczyna się od miesiąca następującego po przyjęciu do użytkowania - najwygodniej będzie używać na koniec miesiąca funkcji z menu Narzędzia - Rozlicz miesiąc (naliczanie amortyzacji można inicjować także z poziomu Listy - Rozliczenia - Amortyzacje).

W przypadku oprogramowania o wartości poniżej 3.500 zł netto można alternatywnie zaliczyć zakup bezpośrednio w koszty (Nowy - Wydatki - Faktura VAT, rodzaj wydatku "inne").
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009