str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

12 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.8
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Zwolnienie z opłacania składek ZUS ("tarcza antykryzysowa") - jak uwzględnić w programie?
20.04.2020
PYTANIE:
Uzyskałam zwolnienie z opłacania składek ZUS w okresie marzec-maj 2020 r. w ramach "tarczy antykryzysowej". Jak uwzględnić to przy generowaniu deklaracji ZUS-DRA oraz obliczaniu zaliczki PDOF?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku zwolnienia z opłacania składek ZUS można przy tworzeniu deklaracji ZUS-DRA (Listy - Deklaracje - ZUS-DRA) za miesiąc objęty zwolnieniem wyzerować podstawy poszczególnych ubezpieczeń w części X. formularza. Wówczas nastąpi wyzerowanie składek społecznych i zdrowotnych, a tym samym nie zostaną one uwzględnione podczas obliczania zaliczki PDOF (Listy - Deklaracje - Zaliczki PDOF) za kolejny miesiąc. Alternatywnie można pozostawić podstawy i składki w deklaracji ZUS-DRA bez zmian (pomimo zwolnienia płatnik nadal podlega ubezpieczeniom), natomiast wyzerować składki za dany miesiąc w kreatorze obliczania zaliczki PDOF, aby faktycznie niezapłacone składki nie zostały uwzględnione przy obliczaniu zaliczki.

Uwaga: odliczeniu podlegają składki zapłacone w danym miesiącu. Oznacza to, że przy obliczaniu zaliczki PDOF za miesiąc marzec odliczeniu podlegają składki ZUS zapłacone w marcu, a wynikające z deklaracji ZUS-DRA za miesiąc luty. Jeśli zwolnienie z opłacania składek ZUS dotyczy okresu marzec-maj, to składki ZUS zostaną wyzerowane (należy wyzerować przy alternatywnym sposobie) dopiero podczas obliczania zaliczki PDOF za miesiąc kwiecień (bo w kwietniu opłaca się składki ZUS za marzec).

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009