str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

19 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
10.02.2021
PYTANIE:
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?

ODPOWIEDŹ:
Faktycznie, w dniu 10 lutego mija termin złożenia deklaracji ZUS-DRA cz. II z ustaloną na 2021 rok najniższą podstawą wymiaru składek dla osób rozpoczynających lub kontynuujących korzystanie z "Małego ZUS Plus".

Aby ustalić podstawę wymiaru składek w ramach "Małego ZUS Plus" najwygodniej użyć kalkulatora w programie Elfin Mała Firma, dostępnego na formatce "Właściciel" (menu Dane – Właściciele) w sekcji "Ubezpieczenia społeczne" pod przyciskiem "Oblicz". Proszę tylko zwrócić uwagę, aby data kontekstowa była bieżąca (z 2021 roku) - wówczas program pobierze z bazy kwotę przychodów z roku 2020. Wyliczona podstawa składek na rok 2021 stanowiła będzie połowę średniego miesięcznego dochodu z ub. roku - pod warunkiem, że suma przychodów nie przekroczyła 120.000 zł przy prowadzeniu działalności przez cały rok (przy krótszym okresie maksymalny przychód ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu). Jeśli wyliczona podstawa okaże się niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia, co w 2021 roku stanowi kwotę 840 zł, to zostanie podniesiona do tego poziomu.

Po wyliczeniu podstawy składek należy sporządzić deklarację ZUS-DRA cz. II (menu Deklaracje - ZUS-DRA), wydrukować ją i wysłać do ZUS pocztą, albo wyeksportować plik (przycisk "Eksportuj DRA" nad listą deklaracji), a następnie zaimportować do programu Płatnik lub serwisu internetowego PUE ZUS i stamtąd złożyć w postaci elektronicznej.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009