str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

19 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Wersja 2.7.9
O programie
Zalety i funkcje programu
Porównaj wersje
Zobacz prezentację
Oferta dla biur rachunkowych
Cennik
Zamów
Pobierz
Pomoc
Serwis programu
Baza wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Zmiany w programie
Partnerzy handlowi
Zasady współpracy
Logowanie
Kontakt
e-mail: malafirma@elfin.pl
tel.: (+48 12) 267-28-05
Baza wiedzy
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
22.10.2021
PYTANIE:
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?

ODPOWIEDŹ:
Jeśli chodzi o pojazd prywatny właściciela, to z początkiem 2019 roku obowiązek prowadzenia kilometrówki został zniesiony - zamiast tego zalicza się w koszty 20% wydatku (paliwo, eksploatacja) związanego z takim pojazdem, po odliczeniu VAT w przysługującej wysokości (50% dla samochodu osobowego w użytku mieszanym).

Program Elfin Mała Firma obsługuje wszelkie rozliczenia związane z pojazdami w pełni automatycznie. Wystarczy, że odpowiednio zdefiniuje Pani samochód w sekcji Dane - Pojazdy (w tym przypadku "Pojazd prywatny używany dla potrzeb firmy" oraz należący do "właściciela/współwłaściciela firmy"), a następnie przy wprowadzaniu faktury związanej z pojazdem będzie Pani go wskazywała (opcja "Dotyczy pojazdu"). Program dokona najpierw przysługującego odliczenia VAT, a następnie zaliczy w koszty (wprowadzi do Księgi) 20% sumy netto i nieodliczonego VAT.

Według kilometrówki rozlicza się obecnie tylko przejazdy samochodami należącymi do pracowników - także w tym przypadku program zapewnia odpowiednią obsługę.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Używanie pojazdu prywatnego właściciela dla celów firmowych
Zaczęłam używać prywatnego samochodu osobowego w działalności gospodarczej. Czy przejazdy firmowe nadal rozlicza się według kilometrówki, czy w inny sposób? Jak robić to w programie?
Odliczenie VAT od faktury otrzymanej kilka miesięcy temu
W lutym otrzymałem fakturę za czynsz najmu lokalu, opłaciłem ją, ale nie wprowadziłem do ewidencji. Czy mogę ją jeszcze zaksięgować i odliczyć VAT?
Odsetki za opóźnienie - kiedy można zaliczyć w koszty
Otrzymałam od kontrahenta notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Odsetki zapłaciłam - czy mogę zaksięgować notę w koszty, a jeśli tak, to jak to zrobić w programie?
Mały ZUS Plus - obliczenie podstawy składek i złożenie deklaracji ZUS-DRA cz. II
Z końcem stycznia zgłosiłam się do Małego ZUS Plus na 2021 rok, wysyłając formularz ZUS-ZUA z kodem 05 90. Wiem, że do 10 lutego mam złożyć deklarację ZUS-DRA cz. II z obliczoną podstawą składek. Jak to zrobić w programie?
Korekta VAT z tytułu złych długów u dłużnika
Nie uregulowałam faktury zakupowej w terminie i zostałam objęta jako dłużnik ulgą VAT za złe długi. Jak mam to uwzględnić w programie?
więcej >
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009